Poliitika

GRAAFIK | Erakonnad jagavad katuseraha, ainsana loobus Reformierakond (34)

Johanna-Kadri Kuusk, 28. november 2019 10:17
Foto: Julia Vakina
Kolmapäeval selgus, kuhu tahavad erinevad erakonnad katuseraha suunata. Reformierakond otsustas ainsana katuserahast loobuda, kuna nende hinnangul on riigikogul olulisemaid sisulisi muresid, mille kõrvalt ei jõua tegeleda pisemate summade laiali jagamisega.

Keskerakond oleks kõige heldem ja sooviks ära anda 1,6 miljonit eurot katuseraha. Kõige suurem 115 000eurone toetus oleks Haabersti linnaosale sportimise ja vaba aja ala ehitamiseks. 

Isamaa annaks ära 1,2 miljonit eurot. Erakond toetaks kõige rohkem kultuuritegevusi. Kõige suurem toetus oleks 40 000eurone ja see läheks Isamaa ettepanekul Paide Muusika- ja teatrimaja hoonete korrastamisele. Järgmine 35 000eurone summa läheks Elamusspordikeskuse Ühingule tegevustoetuseks. Veel annaks erakond 25 000 eurot Eesti Kergejõustikuliidule võistluste korraldamiseks.

EKRE katuserahade summa on samuti 1,2 miljonit eurot. Kõige suuremad summad annaksid nemad lastega seotud tegevuste toetamiseks ja päästjatele. EKRE annaks 50 000 eurot Miikaeli Ühendusele Kohila Mõisakooli tegevuse toetamiseks ja sama palju annaks erakond toetust Eesti laste ja noorte diabeedi ühingule insuliinipumpade ja tarvikute muretsemiseks. Erakond annaks 35 000 eurot päästeametile Tartumaa ahjuküttega kodude tuleohutuse parandamiseks. Sama summa annaks erakond ka päästeliidule tegevustoetust.

Sotsiaaldemokraatide summa on tagasihoidlikum. Kokku jagaksid nad ära 200 000 eurot. Kõige suurem toetus oli neil 15 00 eurot ja see läheks rahvusvahelise korvpalliturniiri Tallinn Open 2020 korraldamise toetuseks. Veel annaks sotsid 10 000 eurot Kärdla kiriku renoveerimiseks ja Valgas Laatre püha Laurentsiuse kiriku renoveerimiseks.

Reformierakond katuserahasid ei jaga. Riigikogu rahanduskomisjoni aseesimees Maris Lauri ütles, et parlament ei peaks eelarvemenetluse juurest tegelema sajaliste või tuhandeliste rahaeraldistega pisiasjadeks.

„See pole isegi mitte ministeeriumi taseme otsus. Riigikogu peab hindama põhimõttelisi asju ja tegema sisulisi muudatusi. Seetõttu ei tegele Reformierakond katuserahadega,“ rõhutas Lauri.

Enamik Reformierakonna muudatusettepanekutest on samad, mis enne eelarve teist lugemist: ülesanne valitsusele 200 miljoni euro ulatuses kulusid kokku hoida, õpetajate palkade tõstmine, kesmise pensioni tulumaksuvabastus, õpetajate palgatõus ja teadus-arendustegevuse täiendav rahastamine, toetus eestikeelsele haridusele üleminekule, ettevõtete ressursitõhususele ja riigi IT arendustele.