Maailm

Trump plaanib Mehhiko narkokartellid terroriorganisatsioonideks kuulutada (4)

Toimetas Greete Kõrvits, 27. november 2019 20:26
Colonia LeBaroni mormoonikogukonna liikmed matsid novembri algul oma lähedased, kes said narkojõugu rünnakus surma. Intsident ajendaski president Trumpi narkokartelle sihikule võtma.Foto: AP/Scanpix
Kuu algul, kui Mehhikos elanud USA kodanikest perekonda ründas kohalik narkojõuk, lubas USA president Donald Trump gängide vastu sõtta minna. Nüüd andis ta teada plaanist kuulutada Mehhiko narkokartellid ning -jõugud terroristlikeks organisatsioonideks. 

Trump väidab, et võttis juba Mehhiko valitsusega ühendust ning teavitas mehhiklasi, et Ameerika on valmis nende riiki sisenema ja kartellid kõrvaldama. Vastusena teatas Mehhiko välisministeerium, et mingid teise riigi jõud pole kohe kindlasti Mehhikosse oodatud, nimetades sellist ideed nende maa suveräänsuse rikkumiseks.

Samal teemal

Teisipäevases intervjuus konservatiivse meediastaari Bill O'Reillyga kordas Trump taas mõtet, et kavatseb kartellid terroristideks kuulutada. Ta kinnitas, et on teadlik sellest, et Mehhikole mõte USA vägedest nende riigis ei meeldi, „kuid ühel hetkel peab ju midagi ära tegema“.

2019. aastal ilmunud USA valitsuse raportist selgub, et kusagil 150 000 tulirelva, mis kuuluvad Mehhiko narkokurjategijatele, on pärit Ameerika poodidest või tehastest. Kui mingi rühmitus või grupeering terrorirühmituseks kuulutada, ei tohi sellega seotud inimesed enam USAsse reisida, seal elada ega tohi ka ükski eraisik ega ettevõte sellist grupeeringut toetada. Kui säärane toetus toimus teadmatult, tuleb selle ilmsikstulemise korral sellest otsekohe USA valitsust teavitada ning mõistagi kauba müümine või raha edastamine peatada. Ekspertide hinnangul võib kartellide terroristideks kuulutamine relvaärile korraliku tõkke ette visata küll.

Novembri algul ründas relvastatud jõuk, arvatavasti mõnest Mehhiko narkokartellist, seitsmeteistkümnepealist Ameerika mormoonide seltskonda, naisi ja lapsi. Hukkus üheksa inimest, kuus last ja kolm naist. Mehhiko võimude kinnitusel polnud ameeriklased kurjategijate õigeks sihtmärgiks, kuigi samas kestab konflikt USA kodanikest mormoonide ja narkokartellide vahel juba aastaid. Colonia LeBaroni mormoonikogukonna liikmed on veendunud, et naised-lapsed olid päris kindlasti rünnaku tegelikuks sihtmärgiks ning president Trump lubas hukkunute eest kätte maksta. Võikast rünnakust võid lähemalt lugeda SIIN.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee