Juhtkiri

Juhtkiri | Talv tuli jälle üllatusena (1)

ohtuleht.ee, 27. november 2019, 17:35
Pole midagi parata – see klišee on omal kohal, vaadates olukorda pealinnas ja mitmel pool mujal Eestis. Kuidas muud moodi tõlgendada Tallinna abilinnapea Kalle Klandorfi väljaütlemist, et tänavate puhastamise ja libedusetõrjega jäädi hiljaks, kuigi talviseks tänavahoolduseks on kõik ressursid olemas. Vastutuse tegemata töö eest suunab linn aga lepingupartneritele ja kinnistuomanikele, keda ootavad ees krõbedad trahvid.

Kuidas läheb libeduse tõttu kukkunud ja erakorralise meditsiini osakonda jõudnutel omakorda linnalt või majaomanikelt valuraha välja nõudmisega, näitab aeg. Ent see kõik on vaid tagajärgedega tegelemine. Juhtkirja kirjutamise ajal käib linna(osa)valitsuses loodetavasti kibe töö, et hommikused lehelugejad ei peaks tööle ja kooli minnes taas vastamisi seisma teeoludega, mis võimaldavad liikumist (või õigemini libisemist) üksnes teosammul, riskides vastasel juhul luumurruga.

Toimetus soovitab erilise tähelepanu alla võtta ühissõidukite peatused (ja küsimus pole üksnes teekattes, vaid mõnel pool oleks väga abi ka käsipuudest), kus hommikutundidel jäi silma mitmeid ohtlikke olukordi. Samamoodi paneme inimestele südamele, et trammile või bussile jooksmine pole väärt pisikest ajavõitu, kui kukkumine võib päädida nädalatepikkuse haiguslehega. Hirm libiseda sõiduki rataste alla pole samuti asjatu, kui lähiajaloostki on teada juhtumeid, kus õnnetu kukkuja on sattunud rongi ja perrooni vahele või otse bussirataste alla. Mõned neist õnnetustest on lõppenud traagiliselt.

Loomulikult kaasneb esimese libedaga ka ohtralt teateid plekimõlkimistest ja tõsisematestki avariidest. Libedasõidu koolitus on Eestis juhiloa saamise eelduseks, sestap pole põhjust kahtlustada, et talvistes oludes liikumiseks puuduvad vajalikud teadmised – pigem on asi hajevil tähelepanus ning mõnel juhul ka põhjendamata lootuses, et rehvivahetusega annab oodata viimase hetkeni, millest alates on talverehvid kohustuslikud. Loodusjõud neist kokkulepetest paraku ei hooli.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee