Maailm

PEAKÜSIMUS ON BREXIT: Suurbritannias on kõik 12. detsembri valimisteks valmis (4)

Tiina Tamman, London, 28. november 2019 10:00
PEATAGE BORIS. PEATAGE BREXIT:  Liberaaldemokraatide valimisplakat kutsub valijaid Brexitit peatama. Foto on tehtud 27. novembril Londonis.Foto: PA Pictures/Scanpix
Novembri keskel said kõik parlamendikandidaadid registreeritud. Meedia keskendub küll kolmele suurele parteile – konservatiivid, leiboristid ja liberaaldemokraadid. Tegelikult võtab valimistest osa tervelt 70 parteid, nende seas nii kommuniste kui sotsialiste (Communist League, Socialist Party of Great Britain, Socialist Equality Party). 

Lisaks kandideerib 12. detsembril 650le parlamendikohale veel hea hulk üksiküritajaid, kellest nii mõnigi on suurest parteist välja visatud. Äsja lõppes ka valijate registreerimine. On teada, et viimase kuuga registreeriti kolm miljonit uut valijat. Üldse on terves riigis 46 miljonit valimisõiguslikku kodanikku, ent hääletamiseks peavad nad end eelnevalt registreerima. 

Peaküsimus: Brexit 

Selge on see, et valimiste peaküsimuseks on Brexit. Küsitluste kohaselt loeb seda kõige olulisemaks teemaks 63% vastanuist. Ja ehkki tervishoid on samuti populaarne teema, loeb seda peaprobleemiks vaid 30% vastanuist. Sellele järgneb kuritegevus 23%ga.

Samal teemal

Kolme suurema partei valimisplatvormis ongi Brexit olulisel kohal. Konservatiivid kiidavad, et nad on ainuke partei, kes viib Brexiti 31. jaanuariks ellu.

Leiboristid tahavad Brüsseliga uuesti läbi rääkida ja panna saavutatud lepe rahvahääletusele, kusjuures teiseks valikuvõimaluseks jääks Euroopa Liitu jäämine.

Ja liberaaaldemokraadid on ainukesena valinud Brexiti-vastase positsiooni, lootes sellest valimistel kasu lõigata, sest peaaegu pool elanikkonda hääletas 2016. aasta juunireferendumil Euroopa Liitu jäämise poolt. Hiljutised vestlused on aga näidanud valijate vaenulikkust partei positsioonile – kuidas te julgete eirata Brexiti pooldajaid; see on ebademokraatlik – ja partei rõhutab nüüd igal võimalikul juhul uue referendumi korraldamist, mitte Brexiti-vastasust.

Valimisplatvormides avaldub selgelt parteide suur erinevus laenuvõtmise suhtes. Leiboristid tahavad lõpetada juba kümme aastat kestnud kokkuhoiupoliitika ja plaanivad laenata 83 miljardit naelsterlingit aastas, sest infrastruktuur vajab hädasti investeeringuid, samas kui konservatiivid tahavad laenata vaid 3 miljardit aastas, mis kulutataks eelkõige olemasolevate medõdede ja politseinike töölejäämisele ning uute medõdede ja politseinike värbamisele. Lisaks tahavad leiboristid taasriigistada raudteed ja ümber korraldada maksusüsteemi, et rikkuritelt suuremaid summasid sisse kasseerida.

Kolme suurema partei populaarsuses on olnud vähe liikumist: laias laastus hääletaks praegu konservatiivide poolt 43%, leiboriste poolt 32% ja liberaaldemokraatide poolt 14% küsitletuist. Küsitlusfirmade numbrid erinevad veidi, ent populaarsusest olulisem on taktikaline hääletamine mingis konkreetses valimisringkonnas. Konservatiivide jaoks on praeguste valimiste eesmärk oma osakaalu suurendamine parlamendis, et senisest patiseisust läbi murda. Kõik nende 650 kandidaati toetavad senise peaministri Boris Johnsoni poolt saavutatud lahkumislepet, ent kes ja kui palju neist osutuvad valituks? 

Stuudiopublik naeris Johnsoni ja Corbyni välja 

Uudne praeguses valimiskampaanias on ehk rahva suhtumine. Seni ainukeses teledebatis Boris Johnsoni ja leiboristide liidri Jeremy Corbyni vahel naeris stuudiopublik mõlemad mehed lausa välja. Johnsoni puhul naerdi siis, kui ta vastas küsimusele usaldusest ja Corbyni puhul siis, kui ta jättis ütlemata, kas ta ise hääletaks Brexiti poolt või vastu.

TELEVÄITLUS: Seni ainukeses Boris Johnsoni (vasakul) ja leiboristide liidri Jeremy Corbyni teledebatis 19. novembril naeris stuudiopublik mõlemad mehed lausa välja. Foto: EPA/Scanpix

Corbyn on üldse olnud otsustusvõimetu nii Brexiti kui juudivastasuse küsimuses. Teisipäeval tegi avalduse pearabi Ephraim Mirvis, öeldes, et juudid on mures leiboristide hoiaku pärast ja manitses rahvast hääletama südametunnistuse kohaselt.

Ega konservatiividki kriitikast pääse. Juhtumisi just samal päeval kaebas ka moslemite nõukogu (Muslim Council of Britain) konservatiivide islamofoobia üle.

Mõlemad liidrid – Corbyn ja Johnson – ruttasid  kinnitama, et antisemitism ja islamofoobia on paha ja vale ning partei võitleb igasuguse rassismi vastu. Järgmine suur teledebatt on kavas reedel.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee