ÕL TV | Õhtuleht

VIDEO | Räpiduo Clicherik & Mäx: kool on prioriteet, aga vahel tuleb tunnist puududa (4)

Jaanika Vilipo | Video: Tiit Tamme, Märt Niidassoo, 28. november 2019 18:00
Clicherik & MäxFoto: Tiit Tamme
Õhtuleht kutsus stuudiosse räpiduo Clicherik & Mäx, kes sai laiemalt  tuntuks looga "Madalal", millega võitsid möödunud aastal Raadio 2 räpikonkursi "Sina ka!". Poisid on praegu heas sõiduvees - novembri keskel esitlesid nad Helitehases debüütalbumit "Häng". Esitasime räpparitele mõned küsimused ja saime lähemalt tuttavaks. 

Kuidas kõik alguse sai?

Erik: "Oleme väikesest peale koos üles kasvanud. Teadsime üksteist juba väga-väga noorena. Mina kolisin Soome, aga vaatasin, et Mäx teeb mingit mussi. Mõtlesin, et teen ka! Tal oli endal mingi projekt sellel ajal ja mõtlesin, et löön ka sinna kampa."

Mäx: "Just siis, kui hakkasin mussi tegema, kohe kolmas-neljas lugu oli koos Erikuga. Niimoodi see sündis."

Kuidas sündisid esimesed lood?

Mäx: "Igavusest, ma arvan. Juhtumisi oli Erik ka huvitatud samast teemast."

Erik: "Asi algas isa jõulukingist. Enam-vähem oligi nii, et sain arvuti videomängide jaoks mikrofoni ja mõtlesin, et sellega saab ka muusikat teha."

2018. aastal võitsite looga "Madalal" Raadio 2 räpikonkursi "Sina ka!". Kuidas tuli mõte sellest konkursist osa võtta?

Mäx: "Mina magasin eelmisel aastal peale kooli, olin surmväsinud, kui Erik helistas ja ütles, et pani meie loo räpikonkursile. Genka olevat meid esimeseks valinud. Järgmisel päeval oli teine žüriiliige 5Miinust meid teiseks pannud. Nii see läks! Enne jõule tuligi uudis, et oleme võitnud."

 

Kuidas eristute teistest kohalikest räpparitest?

Mäx: "Üritame alati midagi uut teha, mida Eestis ei ole. Meie põhimõte on, et kui seda on tehtud, siis meie seda ei tee."

Kust tuleb inspiratsioon?

Mäx: "Nostalgia mingist vanast loost. Näiteks lugu "Gaas". See tuli puhtalt sellest, et lugu meeldis mulle noorena nii väga. Mõtlesin, et teeme selle uueks."

Erik: "Lugu "Gaas" sündis umbes pool aastat tagasi, kui Mäx tõi idee lauale. Seda mõtet alguses ei olnud, et sellest tuleb mingi tümakas, kuid kuidagi tuli ka see biit sinna. Lõpuks sai see purki!" 

Kuidas leidsite muusikavideosse inimesed?

Mäx: "Need on kõik meie tuttavad, mitte ühtegi võõrast inimest ei ole seal. Klassiruumis olid kõik meie sõbrad. Vanematest üks oli minu õe sõbranna ja teine oli meie produtsendi (DJ Critical - toim.) naaber."

 

Olete mõlemad koolipoisid. Kas muusika koolitegevusi ei sega?

Mäx: "Kool on number üks prioriteet. Seda tuleb ette, et pean tunnist puuduma. aga arvan, et olukord on väga ok. Kool ikka toetab. Vähemalt sõbrad ja õpetajad teavad. Näiteks "Gaasi" koolitseen on minu koolis filmitud, saime selle loa meie koolilt. Ju nad siis peavad meile pöialt."

Erik: "Mina õpin Soomes kokakoolis. Praegu on restoranis praktika ehk olen tööl, aga palka ei saa. Minu kooliga on ka niimoodi, et mainisin neile. Kui saan lõputunnid täis, siis on kõik tšill. Kui ütlen neile, et pean Eestisse minema, siis ütlevad lihtsalt, et pean järgmisel nädalal rohkem tööd tegema."

Clicherik & Mäx Foto: Tiit Tamme

Kuidas püsida pildis? 

Mäx: "Arvan, et peab järjepidev olema. Muud midagi otseselt ei ole. Oleme meie ise ja arvan, et see kõik läheb veel paremaks."

Erik: "Paneme mussi edasi ja sunnime inimesi pidevalt meid kuulama."

Millised on olnud seni meeldejäävamad koostööd?

Mäx: "Oleme väga palju käinud 5Miinusega esinemas. Nad on meid ikka kaasa tirinud vahepeal."

Esitlesite novembri keskel albumit "Häng". Millised on emotsioonid?

Mäx: "See oli super! Inimesi käis palju kohal. Kõigile meeldis, albumile on olnud hea tagasiside - see on põhiline."

Mida soovitate noortele, kes tahavad enda loominguga välja tulla, aga siiani ei ole julgenud?

Mäx: "Tehke mussi, seda on minu meelest veel vähe."

Erik: "Eestis ja mujal maailmas on kõik hakanud sumisema. Uusi nägusid on juurde tulnud, aga neid on ikkagi liiga vähe. Neid on juurde vaja."

Mäx: "Väga palju on selliseid, kes teevad midagi, mida on juba tehtud." 

Erik: "Sa ei pea enda päris nime sinna panema. Sa ei pea ühelegi sõbrale ütlema, et sa seda teed, kuigi see aitaks. Lihtsalt pane üles! Sul ei ole midagi kaotada."

Mäx: "Sul on nii palju võimalusi võrreldes sellega, mis oli kümme, kakskümmend aastat tagasi. Tee see lugu linti, tee natuke nalja. Ole veidi teistsugune ja pane lugu Soundcloud´i. Mis seal rasket on? Ei ole ju tegelikult."

Erik: "Enamus räppareid on alustanud niimoodi, et teevad alguses veits pulli."

Clicherik & Mäx Foto: Tiit Tamme

Kas teete muusikat ka kümne aasta pärast? 

Erik: "Ütleme, et tahaks, aga ei oska niimoodi ette ennustada."

Mäx: "No kui Erik ei hakka soome keeles tegema, siis usun küll, et teeme. Ma loodan vähemalt. Me oleks siis sama vanad kui 5Miinust. Nooremad isegi!"

Erik: "Nad on vanad!" 

Mäx: "Me oleme 18."

Millal käisite esimest korda klubis?

Mäx: "Käisin klubis Prive kui ma olin 15aastane. See oli 18+ pidu."

Erik: "Esimene kord, kui käisin klubis, olin 17 ja esinesin esimest korda. See oli Padas. Kas Pada on klubi?" 

Mis vanusegrupp teid kuulamas käib?

Erik: "Enamus peod on 16+. Sinna saab ikka. Meil oli just üks 14+ pidu Hollywoodi sünnipäeval. See on huvitav, et mida noorem rahvas on, seda rohkem energiat neil on. Vanemad tüübid tulevad lihtsalt klubisse jooma ja lällama."

Mäx: "Noored ei ole varem klubis käinud. Ma arvan, et pole isegi kontserdil käinud. Näha neid esimest korda kaasa hõikamas ja hüppamas lemmikartistidele on ikka kihvt. Meil on ka fännileht, inimesed ikka vaatavad ja toetavad."

Samal teemal

18.11.2019
GALERII | Noored räpisuperstaarid Clicherik ja Mäx esitlesid kontserdiga debüütalbumit
15.10.2019
KUULA | Raketina Eesti muusika taevasse tõusnud Clicherik & Mäx avaldasid uue singli