Maailm

Uuendatud kolmapäeval

TÜRGI: kui NATO võitlust kurdide vastu ei toeta, meie baltlaste kaitseplaanile alla ei kirjuta (77)

Toimetas Greete Kõrvits, 27. november 2019 17:48
Türgi väed Idlibi provintsis Süürias. Ankara nõuab oma sõjakäigule NATO toetust.Foto: AFP/Scanpix
Reutersile rääkis neli NATO ametnikku, et Türgi, kes hetkel Süürias sõjakäiku teeb, nõuab toetust oma võitlusele kurdi omakaitsevägedega. Vastasel juhul ei toeta Ankara NATO kaitseplaani Poolale ja Baltikumile. Samasugune plaan on NATOl varuks ka Türgi enda tarbeks, mis võib Ankara siiski leebuma panna.

Türgi peab Põhja-Süürias tegutsevaid kurdi omakaitseüksusi terroristlikeks ning nõuab kinniste uste taga, et ka NATO sama sõnastust kasutaks. Oma NATO esindusele olevat Ankara nelja anonüümse allika sõnul andnud käsu Poola-Balti kaitseplaanile enne mitte alla kirjutada kui allianss nende nõudmistele vastab.

Samal teemal

Üks allikas kirjeldab, et Türgi võtab idaeurooplased kui pantvangi, teine lisab, et Türgi käitumine on lõhestav.

Türgi NATO delegatsioon, kaitse- ning välisministeerium ei vastanud teisipäeval Reutersi pärimisele. NATO esindaja Oana Lungescu kommenteeris kolmapäeval konkreetselt ja lühidalt, et NATO kaitseb kõiki oma liikmeid ning selles osas mingeid järeleandmisi küll ei tule.

Tasub märkida, et kõne all ei ole nn artikkel 5 ise, vaid konkreetsed plaanid juhuks, kui peaks toimuma Venemaa agressioon Baltimaade ja/või Poola pihta. Plaani koostas allianss pärast nelja riigi sooviavaldust 2014. aastal Krimmi annekteerimise järel. Plaanil pole Türgiga õieti midagi pistmist, peale selle, et tuleval nädalal toimuval NATO suurkohtumisel peavad kõik liikmesmaad, sh Türgi selle heaks kiitma. Ilma ainuüksi Türgi nõusolekuta ei muutu Baltimaade ja Poola kaitsmine mõistagi olematuks, küll aga võib olla keerulisem piisava kiirusega reageerida. Artikkel 5, mille kohaselt tulevad liikmesriikide kaitsejõud appi kui üht neist rünnatakse, kehtib ka Ankara jonnist hoolimata, kuid potentsiaalseteks rünnakuteks koostab allianss erinevaid tegevuskavasid ning plaane.

Muide, analoogse tegevusplaani heakskiitmist ootab ka Türgi ise ning anonüümsete allikate sõnul võib just see tuliseid emotsioone ja nõudmisi jahutada ning kompromissini viia.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee