Poliitika

BLOGI | Peaminister Jüri Ratas „Esimeses stuudios“ Lemetti ja Järviku ametist vabastamisest: juhtimisprobleem sai lahendatud (99)

Ohtuleht.ee, 26. november 2019 21:35
Foto: Robin Roots
Teisipäeval oli ETV saates "Esimeses stuudios" külas peaminister Jüri Ratas. 

Keskerakonna juht rääkis lähemalt kantsler Illar Lemetti ja Mart Järviku ametist vabastamisest, nimetades seda juhtimisprobleemi lahendamiseks, ning sõnas, et usaldab ka Veterinaar- ja toiduametit, kes esmaspäeval sulges M. V. Wooli ktehase. 

Loe usutlusest lähemalt allpool.

Peaministrile esitas küsimusi Andres Kuusk. 

22:15

Saade on läbi. 

22:14

Kuidas koalitsiooni tervis on? Kaja Kallasele lähiajal ei helista?

Ratas: Töötan selle nimel, et koalitsioon saaks keerulised hetked ületatud. Juhtimisküsimus on lahendatud, joon on vahel. Koalitsioon on töine, suudab ka keerulisi otsuseid teha. Arvan, et need otsused on väga olulised.

22:13

Plaan B juttu ei mõelnud mina välja. 

Ratas: NATO murede juttu on rääkinud teiste riikide juhid. Kui räägite siseministri öeldust, et kas Eesti töötab mõne teise plaaniga, olen seda ka tema käest küsinud, kas soovib alternatiivi näha, on ta vastanud, et ta loodab, et NATO leiab ühtsuse ja ühtse tee. 

Kas Ratase reaktsioon oli liiga valulik ja emotsionaalne?

Ratas: arvan, et kaitsepoliitika, mis on Eesti suutnud teha konsensuspoliitikaks üle koalitsiooni ja opositsiooni, on Eesti väga suur väärtus. Täna me tegelikult ju ei diskuteeri, et hakkame vähendama kulusid kahe protsendi tasandilt. On suur väärtus, et Eesti on aastaid täitnud kahe protsendi nõuet. 

22:11

Selgus, et lisaks kurjadele Eesti ajakirjanikele kiusavad ka Soome ajakirjanikud. Tüdinenud ei ole, et jälle ei räägi riigi arendamisest, vaid sellest, mida koalitsioonipartner ütles või mõtles?

Ratas: Arvan, et ajakirjandus küsib neid küsimusi, mida soovib. Poliitikute kohus on neile vastata. Olen öelnud välja, et valitsusjuhi positsioon on see, et peab lahendama probleeme, mis mõnikord väga skandaalsed. Palju on riigijuhte, kes peavad liitma kokku EL või NATO ühtsust. Eesti tasandil on see üsna loogiline, et see on valitsusjuhi õlgadel, et kompromissi tuleb leida. 

Eestil pole mingit plaani B. Plaan on see, et meie nurgakivi on NATO. Selle ühtsus on tähtis. Tuleb öelda, et enne NATO tippkohtumist ei saa öelda, et taevas on pilvitu, aga olen veendunud, et NATO näitab ühtsust ja tugevust.

22:07

IT-ministri osas jõudis koalitsioonipartner hea otsuseni kolmandal katsel. Kuidas nüüd läheb?

Ratas: Loodan, et EKRE leiab hea naise või mehe kohale nii kiiresti kui võimaik. 

22:06

Mida uuelt maaeluministrilt ootate?

Ratas: Kogu teematikaga väga kiiresti kurssi viimist. Täna on valdkonnas ühed keerulisem läbirääkimised Euroopa Liiduga järgmise eelarveperioodi osas - see on väga oluline, millised otsetoetused Eesti põllumajandusele saavad järgmisel perioodil olema. 

22:05

Kantsler Kevvai jääb ametisse?

Ratas: Huumoriga öeldes see pole halb, et nii oluline valdkond saab palju tähelepanu koos ametnikkonnaga. Tänase info pealt pole õige otsuseid teha. 

22:04

Kas peaminister usaldab VTA tegevust?

Ratas: Jaa. 

Kuidas lahendada pusle, et toiduohutus oleks tagatud, aga kalandussektor ei sureks välja?

Ratas: antud situatsioon selles sektoris on üsna esmakordne. Usun, et selle sektori inimesed ei lükka ümber väidet, et firma on olnud väga heal järjel. President on firma juhte hinnanud kõrgelt. Kui listeeribakteri skandaal algas, oleks ettevõte pidanud valima hoopis teistsuguse sõnumite ja tegevuste toimetamise. See tähendab, et tehas oleks pidanud koheselt automaatselt sulgema, aga valiti teistsugune tee. See on probleem. 

Teisalt tuleb arvestada, et Woolis töötas umbes 150 inimest. See on oluline - nende töökohad. Selle kaudu saavad väga paljud inimesed leiva lauale. Ei saa kõrvale jätta. Lootan, et Wool saab äritegevusega edasi minna, aga toiduohutus ja ohutus inimeste elule on kõige olulisem. 

22:01

Kas teil ei ole viimastel päevadel käinud läbi peast mõte, millal lõpuks EKRE valitsusküpseks saab? 

Ratas: see on arusaadav, et sellele koalitsioonile kõik ei laula toetuslaulu. Tahan öelda vastupidi - koalitsioonipartnerite koosolekud on näidanud, et koosolekud on töised ja langetatakse suuri otsuseid. See näitab, et koalitsioon töötab hästi. 

Mis siis kui Lemetti kohtus võidab?

Ratas: Tunnustan kohtuotsuseid. Kohtuotsust tuleb austada. 

21:59

Kas peaks tunnustama ajakirjanduse tööd selles osas, mis puudutas maaeluministri tegevuse välja toomist?

Ratas: näiteks listeeriabakteri skandaal tuligi välja tänu ajakirjandusele. Usun, et ajakirjandus on teinud head tööd. 

EKREl on olemas kantsleri- ja ministrikandidaat. Kas tõesti erakond paneb nüüd kantslereid paika?

Ratas: See oli nii 90.ndate lõpus, kui erakond pani kantslereid paika. Päris palju erakonnaliikmeid oli kantslerid. Praegu võetud teine suund, ametnikkond on apoliitiline. Nii see peaks ka jääma. EKRE teeb uue ettepaneku, see on koalitsioonilepingus kirjas. 

21:57

"Ametnike sissisõda ja ajakirjanike propaganda" - kuidas peab teie koalitsioonipartneri sõnadest aru saama?

Ratas: See on võib-olla EKRE seisukoht, aga see pole koalitsiooni seisukoht. Meie ametnikkond on professionaalne. Ta on ka intervjuudes kiitnud oma kantslerit. 

21:55

Mart Helme ütles eelmine nädal, et usaldab Peterkopi komisjoni tulemust. Eile käisid läbi sõnad nagu propaganda ja süüdistati ajakirjanikke. Kumba Helmet peaksime uskuma?

Ratas: Minule on öelnud, et ta usaldab. Tulemusi pole kunagi minuga rääkides kahtluse alla seadnud.

21:54

Presidendi kriitikat mõistate otsuse osas?

Ratas: Käisin eile tema juures. Selgitasin samamoodi talle, mida see tähendas. 

Kuidas kohtumise toon oli?

Ratas: Töine. Olime ka täna koos Ukraina presidendi õhtusöögil. 

21:53

President eile vabandas Lemetti ees. Kas peaminister ei soovi vabandada?

Ratas: ütlen veelkord, et juhtumis oli vaja joon vahele tõmmata. Ei välista, et ta saab tulevikus avalikus teenistuses töötada. Usaldus maaelu valdkonnas oli vaja lahendada. 

Eesti keeles öelduna oli see koalitsioonis püsimise hind?

Ratas: Seda koostööd kahe tippjuhi vahel ei olnud. Minu töö on usaldusväärsus ministeeriumis tulevikus luua. 

21:51

Ratas: Lemetti asjus oli paar nüanssi. Näiteks kui peaminister kutsub ta valitsuse istungile, aga ta ei tule ja ta pole ka välislähetuses, siis see pole hea suhtlus. Kui e-kirjad läksid avalikuks - mõned ütlevad, et see oli hea maitse ületamine. See ei olnud minu jaoks probleem. 

Kirjadest tuli välja, et minister eksitab avalikkust

Ratas: Aga minister pole enam ametis. Olen öelnud juba, et ei ole endiselt ministrilt Järvikult saanud konkreetseid vastuseid mitmetes teemades. Ainuvõimalus oli teha ettepanek Järviku ametist vabastamiseks. 

Hoiatuseks poleks piisanud?

Ratas: Ei. Lahendus oli antud hetkel parim. 

21:48

Mida kantsler valesti tegi?

Ratas: Kordan - koostöö peab olema mõlemapoolne. Seda ei olnud. Ei ole olnud minu jaoks kordagi küsimus, kas on midag esitatud prokuratuurile. Küsimus selles - kui koostööd ei ole, peab keegi otsused langetama. Ja mina langetasin. Arvan täna ja homme, et Eestis on professionaalne ametnikkond. Ütlesin täna ka kõikidele kantsleritele, et kui näevad midagi ebaseaduslikku, peavad sellest teatama. Mina palusin neid täna Stenbocki majja. Kantslerite kokku kutsumine oli minu initsiatiiv, mitte kantslerite soov. 

21:46

Oli EKRE ultimaatum Lemetti ametist vabandamine?

Ratas: see oli ühe ministri ettepanek valitsusele. Ministri puhul oli selge, et mul usaldust tema vastu puudus. Peaministrina pean vastutama, et ministeeriumites sees oleks tõine ja usaldisk tööõhkkond.

Töine õhkkond peaks algama pädevast ministrist?

Ratas: ministrit juhivad kaks tippjuhti. Oli arusaadav, et head nahka ka tulevikus sellest ei saa. 

21:44

Kas kantsler jäi teerulli alla, mille juhi nimi oli Ratas?

Ratas: Kantsler jäi selle alla, et koostööd tema ja ministri vahel ei olnud. Kantslereid on ka varem ametist vabastatud. 

21:43

Esimene küsimus Ratasele - täna on kodanikupäev, kas te tunnustataks ka Illar Lemettit?
Ratas: Loomulikult. Aga eilne otsus oli juhtimisotsus koostöö puudumise tõttu. Koostöö laabumiseks oli ainus võimalus mõlema inimese lahkumiseks. Ei näe põhjust, miks Lemetti ei võiks töötada muus kohas riigiasutuses. Loodan, et inimesed on siirad ega kasuta ühte nime ära (viidates tänasele postitusele, kus inimesed massilised soovitavad aasta kodanikuks nimetada kantsler Lemetti).

21:40

Saade algab kohe! 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee