Maavärina tõttu varisesid mitmed hooned kokku.Foto: Reuters/Scanpix
Maailm
27. november 2019 08:44

Täiendatud kl 14.10

Albaaniat tabas tugev maavärin, hukkunute arv on tõusnud 28ni (2)

Albaaniat tabas tugev maavärin, mille magnituud oli 6,4. Maa-aluste tõugete tõttu lagunes pealinn Tirana lähedal asunud Durresi rannikulinnas mitmeid hooneid. Viimastel andmetel on hukkunuid 28 ja vigastatuid 650. Riigi valitsus kuulutas kolmapäeva leinapäevaks.

Teadaolevalt on osa inimesi veel teisipäeval toimunud maavärina põhjustatud rusude all lõksus. Nende päästmise nimel tegutsevad tuletõrjujad ja sõjaväetöötajad. Otsingud jätkuvad ka kolmapäeval. Kodu kaotanud inimeste tarvis on linnadesse püstitatud telgid. Albaania peaminister Edi Rama lubas, et päästjad töötavad „kannatlikult ning lõpuni“.

Ameerika Ühendriikide Geoloogiateenistus kinnitas, et Albaania viimaste kümnendite tugevaim maavärina epitsenter asus Durresist põhjas, umbes 34 kilomeetri kaugusel riigi läänekaldal asuvast pealinnast, vahendab The Telegraph.

Tugevaim tõuge – magnituudiga 6,4 – toimus kohaliku aja järgi veidi enne kella nelja teisipäeva varahommikul. USA agentuuri teatel võis värinat tunda ligi 12 miljonit inimest, kaasaarvatud naaberriikide elanikud. Suurele värinale järgnes mitu nõrgemat tõuget, millest ühe magnituud oli lausa 5,3.

Päästjad kirjeldasid Albaania meediale, kuidas üks hukkunu, eakas naisterahvas, päästis oma lapselapse elu, hoides majavaringu ajal temast kõvasti kinni ja kattes last oma kehaga.

Pärastlõunase seisuga on teadaolevalt enim ohvreid (neli) Durresis. Üks meesterahvas kirjeldab, et sai maja rusude alla jäänud tütre ja vennatütrega telefoni teel vestelda. Viga tüdrukud ei saanud ja ootavad nüüd kannatlikult päästmist. Mees muretseb, et oma naist ta telefonitsi kätte ei saanud.

Sealsamas viibinud kohalik ajakirjanik kirjeldas BBC-le, kuidas päästetöötajad paljakäsigi rügavad, et inimesi kätte saada. Ta tunnistab, et Albaania on sääraseks katastroofiks täielikult ette valmistamata ning palub abi välismaailmalt.