Maailm

Uus-Meremaa kohus mõistis süüdi mehe, kes väitis, et tappis noore naise kogemata seksimängu käigus 

Toimetas Greete Kõrvits, 25. november 2019 20:02
Uusmeremaalased läitsid Grace'i mälestuseks küünlaid.Foto: AP/Scanpix
Uus-Meremaa kohus mõistis reedel süüdi mehe, kes kägistas surnuks noore briti turisti ning peitis ta surnukeha kohvrisse. Kui kohtunik otsuse ette luges, ei liikunud mehe näos, keda tapja oma pereliige kirjeldab kui läbi ja lõhki valetajat, mitte ükski närv.

Grace Millane läks pärast ülikooli lõpetamist ümbermaailmareisile. Pärast mitut nädalat Lõuna-Aafrikas lendas ta Uus-Meremaale, kus matkas mägedes ning kohtus tutvumisäpi kaudu kohaliku 27aastase noormehega. Möödunud aasta 1. detsembril, õhtul enne Grace'i 22. sünnipäeva leppisid noored kokku, et trehvavad ühes Aucklandi baaris. See lepiti kokku pärast pikka mehepoolset pealekäimist. Baaris võtsid nad mõned kokteilid ning siirdusid siis mehe hotellituppa.

Nädal hiljem leidis politsei Grace'i surnukeha Waitākere mäestikus keset tühermaad. Ta oli surnuks kägistatud ja kohvrisse topitud.

Uurimisel selgus, et mõrvar jättis laiba terveks ööpäevaks hotellituppa ning käis järgmisel õhtul veel ühe naisega kohtingul. Ühel hetkel tegi ta Grace'i alasti surnukehast pilte. Ta ostis kaks kohvrit – ühe Grace'i peitmiseks, teise jälgede segamise tarbeks. Lisaks hankis ta erinevaid puhastusvahendeid, et hotellituba, kus ta Grace'i tappis, võimalikest asitõenditet puhtaks küürida.

Tagaotsimiskuulutuse fotod Grace'ist. Foto: Auckland City Police

Mehe poolvend palus Grace'i lähedastelt südamest vabandust ja kirjeldas, et tüüp on kompulsiivne valetaja, kes luiskab ja luiskab kuni ühel hetkel lihtsalt vahele jääb ning seejärel põgeneb. „Minu meelest on see kõik sellepärast, et temas pole enam korraliku inimese jälgegi alles ja ta lihtsalt ei suuda üles tunnistada, et ta [Grace'i] tappis,“ sõnas poolvend oma pöördumises.

Grace'i vanemad Gillian ja Dave Millane pärast kohtuotsuse teadasaamist. Foto: AP/Scanpix

Grace Millane'i vanemad lendasid spetsiaalselt Inglismaalt Uus-Meremaale, et kohtuistungit pealt kuulata. Väidetavalt üritas mõrvar seal Grace'i mustata, tehes väiteid naise seksuaalelu ja -eelistuste kohta, seeläbi üritades õigustada seda, miks ta naist kägistas. Ta väitis, et naise surm oli õnnetus. Grace'i vanemad olid sellisest ohvrisüüdistamisest täiesti nördinud. Nii nemad kui paljud aktivistid kutsuvad kohtuid üles mitte võtma tõsiselt süüdistatavaid ja kaitsjaid, kes väidavad, et jubedate mõrvade taga on vaid seksimängud. Sama arvamus kerkis üles ka Natalie Connolly kaasuses, kelle peigmees peksis naise vaeseomaks ja jättis ta siis trepile surema. Ka too mõrvar väitis, et vägivald toimus kõigest jõhkramat laadi seksuaalse akti käigus. (Loe sellest juhtumist SIIT.)

Kui kohtunik teatas, et kohus mõistab mehe süüdi, puhkesid Grace'i vanemad nutma. Süüdistatava enda näoilme oli täiesti emotsioonitu. Kuigi ühel korral puhkes ta kohtuprotsessi käigus ka nutma, hoiatas tema poolvend, et sellist näitemängu ei maksa uskuma jääda.

VÄGIVALLA EEST LASUB VASTUTUS VÄGIVALLATSEJAL! Vägivalla puhul pöördu:

Lühinumber 1492 - Üleriigiline tugitelefon füüsilist, vaimset, majanduslikku ja/või seksuaalset vägivalda kogenud naistele.

Soovitusi, mida teha perevägivalla korral võib lugeda politsei- ja piirivalveameti kodulehelt: https://www2.politsei.ee/et/nouanded/lahisuhtevagivald/ või naisteabi kodulehelt: http://www.naisteabi.ee/en/perevagivald.html või ohvriabist: http://www.palunabi.ee

Samal teemal

18.11.2019
Kohus ei täitnud miljonäri palvet, kes oma tüdruksõbra trepile surema jättis