Poliitika

VIDEO JA FOTOD | President vabastas Järviku ministri ametikohalt ja vabandas Lemetti ees, kuidas riik temaga käitus (201)

Hindrek Pärg, Juhan Mellik, 25. november 2019 18:17
Kersti Kaljulaid vabastas Mart Järviku ametikohalt.Foto: Martin Ahven
Viimased kuu aega ühiskonna fookuses olnud Mart Järviku ümber keerlenud poliitskandaal kulmineerus esmaspäeva õhtul Kadriorus, kui president Kersti Kaljulaid vabastas maaeluministri ametikohalt. Riigipea ja peaminister Jüri Ratas kohtumine algas kell 17.30, pärast mida tegi Kaljulaid lühikese pressiavalduse. 

Esmaspäeval ennelõunal teatas peaminister Jüri Ratas erakorralise valitsuse istungi järel, et maaeluministeeriumi majasisese kodurahu nimel astub oma tööpostilt tagasi nii minister Mart Järvik ja kantsler Illar Lemetti. „Koostöö maaeluministeeriumi juhtide vahel oli olematu,“ selgitas Ratas, kes tegi presidendile ettepaneku maaeluministri ametist vabastamiseks. 

"Ma ei taha täna rääkida üleüldse Mart Järvikust. Ma ei taha rääkida ka Illar Lemettist rohkem, kui tema ees vabandada selle pärast, kuidas tema riik on temaga täna käitunud. Millest tahan rääkida on see, et tänase otsusega said kõik inimesed, kes ühel või teisel moel meie oma riiki teenivad, et kui nad kaitsevad õigusriiki, lähtuvad ametnikueetikast ja ametivandest, juhivad tähelepanu poliitikute möödalaskmistele, saab neist vabariigi valitsuse jaoks lihtsalt juhtimisprobleem," sõnas Kaljulaid. 

"On lubamatu, et ministri ebakompetentsusele ja võimalikule korruptsioonile tähelepanu juhtinud riigi tippametnikust tehakse poliitilise kauplemise osa. Kui selline käitumine muutub mustriks, on meil kõigil põhjust muret tunda. Tänase otsusega tegi vabariigi valitsuse ja ühe ministri probleemist terve ühiskonna probleemi ja see jääb mulle sügavalt arusaamatuks," lõpetas Kaljulaid lühikese avalduse. 

Pressi küsimustele vastates sõnas Kaljulaid, et ta loodab, et nüüd ei alga ametnike suukorvistamise ajastu. "Ma seisan siin teie ees selleks, et seda ei juhtu. Kantsler kaitses riiki poliitikute omavoli eest. Formaaljuriidiliselt kindlasti on võimalik tänast samme põhjendada, samamoodi tegi kantsler ka sammu, mis kellegi jaoks on olnud kaheldavad. Mitmed tippametnikud on mulle oma muret väljendanud täna. Mitte ainult täna, aga oodates selle otsuse langemist. Mis saab ametnikust, kes kaitseb oma riiki poliitikute omavoli eest?," sõnas Kaljulaid. 

"Ma loodan, et nendest sammudest ei kujune mustrit," ütles Kaljulaid, viidates maaeluministeeriumi kantsleri ametist vabastamisele. "Panen seda valitsuse ja riigikogu liikmete südamele. Riigikogul on siin riigis kõik tööriistad tagamaks, mida vaja selleks, et niimoodi ei läheks. Riigikogu käes on vabariigi valitsuse ministrite tööpostid, nende ametis püsimine. Kõik tööriistad on nende käes, lisas ta.

18:13

Lühike pressikonverents on sellega ka lõppenud. 

18:12

Kaljulaid kordab, et loodetavasti ei saa tänastest sammudest muster ning paneb selle riigikogu ja valitsuse südamele. Riigikogul on olemas kõik tööriistad, et tagada see, et nii ei läheks, sõnab president.

18:10

Kaljulaid ütleb, et on lubamatu, et Lemettist tehti poliitilise kauplemise osa ning kui selline tegevus jätkub, on kõigil põhjust muret tunda.

18:10
Hindrek Pärg

Kaljulaid sõnab, et kantsler kaitses riiki politiikute omavoli eest. Presidendi sõnul tegi Lemetti samme, mis olid mõne jaoks kaheldavad. Kaljulaid märkis, et mitmed tippametnikud on talle muret avaldanud, mis saab nendest, kui nad kaitsevad oma riiki. "Mis saab kantslerist, kes kaitseb riiki poliitikute omavoli eest?".

18:08

Kaljulaid: tahan vabandada Lemetti ees, kuidas riik on temaga käitunud. 

18:08

Kaljulaid astus pressi ette ning allkirjastas Järviku ametist vabastamise määruse. President teeb avalduse

17:57

President peaks avalduse tegema mõne minuti pärast