„Meie väärikus ei ole müügiks.“ Chagose saarte põliselanikud avaldavad Mauritiuse pealinnas meelt.Foto: AFP/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 25. november 2019 17:55
Britid keelduvad vaatamata ÜRO ja Mauritiuse Vabariigi nõudmistele tagastama India ookeanis laiuvat Chagose saarestikku, vahendavad BBC ja Guardian. Ühendkuningriik viskas sealsed elanikud kunagi välja ning „rendib“ Chagose suurimat saart USA sõjaväele.

Mauritius kuulutas Ühendkuningriigi ebaseaduslikuks koloniseerijaks kui nood eirasid eelmise nädala tähtaega Chagose saarte loovutamiseks. Briti välisministeerium vaidleb Mauritiuse nõudmisele vastu, et saared kuuluvad neile ning pole õieti kunagi Mauritiuse omad olnudki. Mauritius väidab, et oli sunnitud saarestiku brittidele loovutama vastutasuks oma iseseisvuse eest, kuid et selline vahetus oli ebaõiglane käteväänamine. Ka ÜRO on nüüd samal seisukohal, pidades toimuvat koloniseerimise koledaks jätkuks.

Ühendkuningriigi välisministeerium osutab sellele, et Briti India ookeani ala, mille peamiseks osaks ongi Chagose saared, kuulub neile juba 1814. aastast saati. 1965. aastal ostsid britid saarestiku 3 miljoni naela ees. Mauritius sai iseseisvaks 1968. aastal.

Selle aasta maikuus hääletas ÜRO peaassamblee ülekaalukalt selle poolt, et saarestik Mauritiusele tagastataks. Poolt hääletas 116, vastu kõigest kuus riiki. 56 riiki otsustas hääletusel mitte osaleda. Ühendkuningriigiga sama meelt olid mõistagi USA, kel baasi tõttu omad huvid, samuti Ungari, Iisrael, Austraalia ning Maldiivid. ÜRO andis Ühendkuningriigile pool aastat, et saartest loobuda. Tegemist polnud siiski õiguslikult siduva hääletusega, ehk et otsest sundi ei saa Ühendkuningriigi suhtes rakendada. Opositsiooniliider Jeremy Corbyn teatas, et peaministrina (Ühendkuningriiki ootavad detsembris ees valimised) annaks tema saarestiku Mauritiusele kindlasti tagasi.

Chagose saarestikku kuulub üle 60 tillukese saare. Suurim saar on Diego Garcia, millel asub Ühendkuningriigi loal USA sõjaväebaas. 1967. aastal kolis Ühendkuningriik saarelt minema kõik sinna aegade jooksul end sisse seadnud elanikud ning seal tohivad praegu elada ainult sõjaväelased ning tsiviilisikud, kes sõjaväe heaks töötavad. Algsetel asukatel ja nende järeltulijatel on keelatud saarele naasta.