Maailm

FONTANKA: Süürias tehtud hukkamisvideol nähtud Vene palgasõdur kasvatab praegu koolilapsi (20)

Aadu Hiietamm, 26. november 2019 13:00
VENE PALGASÕDURID: Wagneri grupi liikmed Süürias. Foto: Ukraina Julgeolekuteenistus/svoboda.com
Vene ajaleht Novaja Gazeta avaldas kolmapäeval põhjaliku kirjutise „Kõrilõikajad“ ja 2017. aastast pärinevad videod sellest, kuidas Wagneri gruppi kuuluvad Vene palgasõdurid lõbustasid end Süürias kohaliku mehe piinamise ja hukkamisega. Peterburi portaal Fontanka leidis ühe kuuest kõrilõikajast Brjanskist, kus ta praegu tegeleb koolilaste patriootliku kasvatusega.  

Novaja Gazeta kirjutas, et Wagneri grupi palgasõdurite ohver on kohalik mees, keda süüdistati Süüria valitsusväest deserteerumises. Süüria ja Briti meedia tuvastas ohvrina Deir Ezzori provintsist pärit Muhammad Hamadi Abdullah al-Ismaili, kes oli sündinud 1986. aastal. Väidetavalt põgenes ta Süüria kodusõja ajal Liibanoni, kus vahistati ja värvati sunniviisiliselt president Bashar al-Assadi sõjaväkke. Tema piinamine ja hukkamine toimus tõenäoliselt Homsi linna lähedal asuval al-Shaeri naftaväljal.

OHVER: Muhammad Hamadi Abdullah al-Ismaili Foto: jesrpress.com

 Vene palgasõdurid nimetasid ohvrit videos terrorirühmituse Islamiriik (ISIS) liikmeks. Tegelikult aga tal side terroristidega puudus.

Muu hulgas peksid Vene palgasõdurid ohvrit suure haamriga, lõikasid tal pea maha ning seejärel süütasid üles riputatud laiba muusika saatel põlema. Teisisõnu, Vene palgasõdurid käitusid veelgi jõhkramalt kui terrorirühmituse Islamiriik (ISIS) liikmed. 

Vene palgasõdurid koos ohvri surnukehaga poseerimas. Foto: Novaja Gazeta/video

Novaja Gazeta jõudis videosid analüüsides järeldusele, et üks palgasõduritest on endine Stavropoli politseinik 28aastane Stanislav D., kel on selja taga teenistus Wagneri grupi luurerühmas, kuid ühendust mehega ei saanud. Tema abikaasa aga vastas ajakirjanike küsimustele, et nad on lihtsalt eksinud ning seejärel sulges sotsiaalvõrgustikus oma konto.  

Paremini läks Peterburi portaali Fontanka ajakirjanikel, kes tuvastasid teise palgasõduri - 39aastase Ruslani. Tegemist on Brjanskis elava endise sõjaväelasega, kes juba 19aastasena osales Tšetšeenia sõjas. Fontanka ajakirjanikel õnnestus rääkida Ruslani sõpradega, kes kinnitasid, et mees käis 2017. aastal Süürias komandeeringus ning praegu tegeleb koolilaste patriootliku kasvatusega. 

Fontanka sai telefoniühenduse ka Ruslani endaga.  Küsimusele, kas te olite Süürias, vastas Ruslan: „Kes seda ütles? Võibolla ajate mind kellegagi segamini?“

Fontanka täpsustusele, et seda ütlesid teie linnas elavad inimesed, vastas Ruslan: „Ma ei ole välismaal käinud. Täpsemalt, viimane kord käisin 2013. aastal Odessas sõpradel külas.“

Ruslan eitas samuti, et ta on kunagi kuulunud Wagneri gruppi. Kui Fontanka ütles Ruslanile,  et 22. jaanuaril 2017 lendas Rostovist Süüriasse tema välispassi kasutanud mees, siis oli vastuseks: „Kuidas sai see juhtuda, kui pass on mul kodus. Ausalt öeldes on see isegi huvitav.“

Ruslan lubas Fontankale saata foto oma välispassist, kuid jättis lubaduse täitmata.       

Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov vastas läinud neljapäeval Novaja Gazeta avaldatud materjalide kohta esitatud järelepärimisele, et Kreml ei ole meedias levinud videomaterjalidega veel tutvunud. Ta rõhutas samas, et palgasõdurite võimalikud kuriteod ei kuulu presidendi administratsiooni kompetentsi ning nendega tegelevad uurimisorganid.

Kreml on šokeeritud

Reedeks oli Peskov aga materjaliga tutvunud. Ta ütles ajakirjanikele: „Tõesti, nad avaldasid šokeerivad fotod. Täna õnnestus tutvuda. See on tõesti šokeeriv informatsioon.”

Taas küsiti Dmitri Peskovilt Süürias tehtud hukkamisvideo kohta täna, kui tal paluti kommenteerida Fontanka kirjutist Ruslanist.  Peskov rõhutas, et see küsimus ei kuulu Kremli kompetentsi. Ta lisas, et eriteenistused näevad samuti neid teateid ning analüüsivad nende tõesuse astet ning langetavad seejärel otsuse. 

Lääne meedia rõhutab juhtunu kajastamisel, et erasõjafirma Wagneri grupp faktiliseks omanikuks peetakse president Vladimir Putini lähedast liitlast Jevgeni Prigožinit. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee