Maailm

Posti- ja transporditeenused maas: Soomes külvab kaost streigilaine (22)

Johanna-Kadri Kuusk, 25. november 2019 17:20
HelsinkiFoto: All Over Press Finland
Soomet on haaranud suur streik. Postiteenuse streigist alguse saanud kaosest võtsid esmaspäeval osa ka transpordifirmad.

Pühapäeval kohtusid omavahel postitöötajad ja tööandjad, keda vahendasid võimude poolt kokku pandud ekspertgrupp. Lahendust prooviti leida kahele tülipunktile. Üks on rahulolematus Soome Posti kavandatava kollektiivlepinguga. Teine on aga rahulolematus Soome Posti augustis langetatud otsusega, mille kohaselt liigutataks 700 pakisorteerijat firma tütarettevõttesse. Selle käigus langeksid pakisorteerijate palgad 30-50 protsenti.

Pühapäevane kohtumine kukkus läbi, kuna tööandjaid esindav meedialiit ei olnud ekspertgrupi koostatud plaaniga nõus. Meedialiidule ei sobinud pakutud kompromiss, kuna selle järgi peaksid nemad hakkama järgima ettekirjutusi, mis ei ole nende kollektiivlepinguga kooskõlas. Meedialiit peab selles osas läbirääkimisi tööstusliiduga, aga läbirääkimistel esindas töötajaid hoopis posti- ja logistikaala ametiühing. Sellepärast pikeneb 8. detsembril lõppema pidanud streik 22. detsembrini. 

Esmaspäeval laienesid streigid posti kättetoimetamise, posti käitlemise, paki sortimise ja posti kättetoimetamiseni terves riigis. Paljude postkontorite uksed jäid suletuks. Iltalehti kirjutas, et streigist võtavad osa bussi-, laeva- ja lennufirmad. Finnair tühistas streigi tõttu pühapäeval ja esmaspäeval ligi 300 lendu. Lendusid on tühistanud ka Lufthansa, Turkish Airlines ja Qatar Airways. Helsingi piirkonnas on bussid peaaegu täielikult töö peatanud ja ühistranspordina liiguvad veel vaid trammid. Streik peatab ka kõik sini-valge lipu all seilavad kruiisilaevad.

Soomes elav Kristjan ütleb, et ei tea postistreigist suurt muud midagi, kui et arveid ja reklaame tuleb postkasti kuidagi väga vähe. Bussijuhtide ühinemist streigiga peab ta aga keerulisemaks. Kristjan ise käib tööl autoga. „Aga need, kes ei pääsegi kuidagi tööle jätavad minemata või firma maksab transpordi. Üks tuttav võttis vaba päeva, sest ei saanudki tööle. Kui rongid ka veel ühinevad, on kõik pehmelt öeldes tuksis,“ sõnas ta.

Soomes elava Toomase sõnul ei ole praegu toimuv normaalne. „Suured bossid tahavad hoida raha kokku sellega, et võtavad lihttöötaja palga vähemaks. Loomulikult ajab see inimesi närvi. Aga teisest poolest lonkab Soome oma viit jalga korraga ja ma saan nende pahameelest aru. Rahvas on preagugi juba suht kuri, sest asjad ju tegelikult ei liigu,“ kaebas Toomas ja lisas, et tema esmaspäeva hommikul bussiga tööle ei saanud. „Inimesed saavad varsti kurjaks ja hakkavad lõpuks mässama. Asi on ületanud igasuguse piiri. Pühapäeval oli ju ka see, et enamus osapooli oli asjaga nõus ja siis üks ütles ei ning kogu asi leindas neil vastu taevast,“ kirjeldas ta toimuvat.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee