Juhtkiri

Juhtkiri | Kas piinlikumaks annab minna? (36)

Ohtuleht.ee, 24. november 2019, 19:31
Foto: Teet Malsroos
Peaminister Jüri Ratase soovil moodustatud maaeluministri tegemiste uurimise komisjoni tulemuste avalikustamise järel on seni selge vaid võimuliidu soov jätkata, kuna ühisosa olevat jätkuvalt olemas ja koostöösoovgi polevat kadunud. Selle ütles nädalavahetusel välja nii Ratas ise kui ka EKRE on juba varasemalt tagasi tõmbunud kategoorilisest väitest, et valitsus laguneb, kui nende ministrit survestatakse lahkuma.

Mitmed uuemad väljaütlemised siiski näitavad, et Mart Järvik peab ikkagi lahkuma. Lahtine on vaid, kuidas nii ministri kui kantsleri küsimus lahendatakse. Järviku puhul on valida ise tagasiastumine või vabastamine peaministri ettepanekul. Viimasel juhul kaasneks hüvitiseks poole aasta palgana 30 tuhat, esimesel juhul seda raha ei saaks.

Sisuliselt on Järvikul valida kas raha või au. Kui EKREle oli algul vastukarva surve Järviku lahkumiseks, siis olnuks väärikaim lahendus vabatahtlikult tagasi astuda. Vallandamise korral saaks Järvik aga palju raha – dilemma missugune. Järvik ei saa ka öelda, et kaotas riiki teenides senise kvalifikatsiooni, sest ta oli uues ametis sedavõrd lühikest aega ning enne tähelendu ministriametisse oli tegu töötu ja kopamehega.

Keerulisem on aga kantsleri Illar Lemetti saatus – kui tema vabastamine on Järviku lahkumise eeltingimus, siis peab Ratas EKRE agendat ellu viies töötama põhimõttel – kui metsa raiutakse, siis laastud lendavad. Aga koostöö sobimatus ei sobi kantsleri vabastamise põhjenduseks, kui ka Järvik kaotab oma koha. Mõlema vabastamisel saab EKRE Järviku kompensatsiooniks küll nende silmis sõnakuulmatust kantslerist lahti, kuid plekk jääb hoopis Ratase külge. Ning skandaal jääb vinduma ja võimuliidu tegemisi saatma juhul, kui kantsler viib ellu oma lubaduse võimalik vabastamine kohtus vaidlustada.    

Kogu ministritevahetuse piinlikkus jäänuks aga nii Järviku kui Kert Kingo puhul olemata, kui EKRE suutnuks ametisse leida vähegi adekvaatsed ministrid.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee