Maailm

SUHKRUMAKS: norralased tõttavad Rootsi magusajahile (3)

Tõnis Erilaid, 24. november 2019 17:50
Foto: Gottebiten 
Soomlased käivad Eestis viinajahil ja eestlased sõitsid omakorda Lätti, kus piirile kerkis odavat napsi pakkuvaid hiigelkauplusi. Nüüd on Rootsi ärimehed pannud Norra piirile lõunast põhja püsti vähemalt 30 tohutut kaubahalli, kus norralased saavad komme-präänikuid osta poole odavamalt kui kodumaal, kirjutab The Guardian.

Näiliselt on suhkrumaks olnud norralaste tervisele kasulik. Kui 2000. aastal ahmis iga Norra inimene suhkrut sisse 43 kilo, siis praegu vaid 24 kilo pärast seda, kui suhkrumaksu määra tõsteti läinud aastal koguni 83 protsenti ja see on nüüd umbes 3,7 eurot kilo kohta. Limonaadi ja teiste magusate jookide maks on 50 senti liitrilt.

Tegelikult pole suhkrutarvitamine siiski nii palju vähenenud. Rootsist hangitud kaup, ja seda on tõesti palju, siin arvesse ju ei lähe.

Guardiani ajakirjanik käis suurfirma Gottebiten poes mõne kilomeetri kaugusel Norra piirist Charlottenburgi väikelinnas – Oslost on sinna poolteist tundi autosõitu. Poole jalgpalliväljaku suurune magusapood on rootslaste kinnitusel omalaadsete seas maailma suurim ja seal müüakse umbkaudu 4000 sorti magusatooteid – küpsiseid, kummikomme, karamelli,  šokolaaditahveid jms. Ja tagaseinas ka napse ja tubakatooteid.

„See on lausa hullus,“ tunnistab Guardiani ajakirjanikule Erik Bergland, 39aastane kolme lapse isa Oslo äärelinnast. Ta on tänavu juba kolm korda vedanud autotäie kaupa Rootsist koju. „Ma ei käi ainult magusat ostmas,“ ütleb ta. „Paljud asjad on Rootsis odavamad – ka alkohol ja sigaretid. Kuid see, et kommid on rohkem kui kaks korda odavamad, on ikka peamine, mis siis osturetkele meelitab.“

„Paljud norralased on õnnetud, kui igal aastal tulevad uued maksutõusud ja kaup läheb kallimaks,“ kurdab Matilda Norholm, kes käib üle piiri ostlemas Lillehammerist, kuhu on kaks tundi autosõitu. Isegi nii pikk tee pole takistuseks.  Seda enam, et Matilda viib kraami ka sõpradele-tuttavatele.