Mart Järvik.Foto: Tiit Tamme
Toimetas Hindrek Pärg 21. november 2019 21:32
Maaeluminister Mart Järvik andis intervjuu "Aktuaalsele kaamerale" pärast riigisekretäri uurimiskomisjoni aruande avaldamist ning lükkas sisuliselt kõik leiud ümber. 

"Lugesin kiirelt aruande läbi. Mina ei leidnud vähemalt kiirel lugemisel kordagi sealt sõna „valetanud“," sõnas Järvik. 

Olgu siinkohal märgitud, et Riigisekretär Taimar Peterkop ei hakanud teadlikult aruandes väitma, kas maaeluminister on avalikkusele valetanud. "Meie tõime välja vasturääkivused. Hinnangu andmine on igaühe enda teha,“ ütles ta. 

"Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus aga vandus Järvik: "Ma pole kindlasti avalikkust eksitanud. Olen püüdnud toiduohutuse valdkonda ministeeriumi allasutuses tööle saada," vastas EKRE poliitik küsimusele, kas ta on avalikkust eksitanud. 

Uurimiskomisjon leidis, et minister ja tema nõunik ületasid enda pädevust, kui üritasid VTA järelevalve läbiviimisesse sekkuda. Ka selle leiu lükkas Järvik kategooriliselt ümber.

"Olen selles osas kategooriline – ma ei ole kordagi pädevust ületanud ja see, et oleme nõunikega koos VTAlt aru pärinud, ei ole pädevuse ületamine. Mina ei tohi oma tegevusega sekkuda nende otsustesse ja seda ei ole kordagi teinud, ei ole kavatsenud teha ega kavatsegi teha." 

Järvik sõnas, et ei kavatse kindlasti ametist taanduda. "Kindlasti mitte, sest olen kõike teinud nii praegu ministri ametis olles kui ka varem, et mul oleks südametunnistus puhas. Ma ei näe mingil määral põhjust tagasi astuma ja seda veel vabatahtlikult." 

Minister lisas, et pole täna enda erakonnajuhi Mart Helme ega peaminister Jüri Ratasega suhelnud. Järvikul on kaks lahendust olukorrast välja tulemiseks, kus ministeeriumis pole töörahu saavutatud.  

"Olen teinud valitsusele ettepaneku kaheks asjaks – vahetada välja kantsler. Selleks on olemas mul väga hea spetsialist, kelle välja pakun. Teiseks, kuna toiduohutus on niivõrd oluline valdkond, siis minu ja mu nõunike nägemuses on see, et toiduohutuse valdkonda peab kantsler ise juhtima. Seal ei saa olla pikki käsuahelaid, vahelülisid," vastas Järvik. 

"Kui mõtlen viimasele ligemale seitsmele kuule tagasi, siis võib olla olen mingi sõnavääratuse teinud, kui seda saab eksimuseks lugeda, aga ma ei ole kindlasti valetanud ega valeinformatsiooni jaganud," vastas minister küsimusele, kas ta leiab, et on kuskil varasemalt eksinud või soovib midagi teisiti teha. "Ma ei ole kuskil nõudnud kohtusse mineku keelu, see on täielik absurd," lõpetas Järvik.