Foto: Martin Ahven
Hindrek Pärg 21. november 2019 22:23
Neljapäevases "Esimeses stuudios" ol külaliseks siseminister ja EKRE esimees Mart Helme. 

Saate kirjeldus lubas põnevat ja intrigeerivat saadet: Riigisekretäri komisjoni aruandest selgus, et maaeluminister Mart Järviku töös on olnud puudujääke ja ta on sekkunud VTA töösse, ületades sellega oma pädevust. Millised on EKRE järgmised sammud? Kas koalitsioon püsib? Milline ikkagi on siseministri plaan B? 

Küsimusi esitas Andres Kuusk, Õhtuleht vahendas intervjuud otseblogi vahendusel. 

Loe blogist, milliseks kujunes usutlus. 

22:21

Saade on lõppenud. 

22:21

Nädalavahetusel saavad kõik aja maha võtta. Esmaspäeva toob uudise "maaeluminister astub tagasi" ja kantsler ohverdatakse? 

Helme: Mina ei usu, et minister astub tagasi. 

22:20

Kasutasite riigikogus väljendit "ajusurnud seltskond". Kas selline sõnavõtt pole ministrile liiga reljeefne väljend? 

Helme: "Kes ei taha kuulda võtta, peab tundma saada" - seda saksa vanasõna kasutas mu ema. Loodan, et selle reljeefse väljendi peale hakatakse rohkem mõtlema, miks nii teravat kõnepruuki kasutasin. Sealt saalist tuli järjest stampküsimused, kus ei olnud mingisugust peegeldust, et saadakse aru, mis maailmas toimub.

Kas konservatiivse maailmavaatega ei peaks kaasas käima konservatiivne sõnakasutus? 

Helme: Mina ei saa aru, et see "ajusurnud" nii hirmus oleks. See näitab, et inimesed on mõttemaailmas kivistunud. 

Mis asi on teil raadiosaatega? Olete valitsuse istungil, räägite soliidset riigimehe juttu ja siis nagu lõvikonservi sööks vahepeal?

Helme: Seal tunneme end nii, et saame südame pealt rääkida ära asjad, mis meid vaevavad ja millede puhult tunneme, et vaba mõttevahetus mikrofoni ees teeb meile endale aga ka meie kuulajatele nii mõndagi tausta selgeks, kui see tuleks välja ametliku kõnepruugi kaudu.

22:15

Mis vastate Ilmar Raagile, kes ütles, et edastate Putini jutupunkte? 

Helme: Ta juba 2015. või 2016. aastal süüdistas EKREt selles, et oleme Putini käsilased. Need on ammu sisepoliitikas kulunud stambid. Ei tohiks tegeleda sisepoliitika materdamisega. 

22:14

Teate, et sõnal on kaal. Kedagi pärast ei huvita, mida intervjueeritav pärast mõtleb.

Helme: Tunnustaks siinkohal trükiväljaandeid, kes on ka kogu jutu välja avaldanud. Rääkisin pikemalt ja laiemalt NATOst. Oleme murdepunktis, kus me ei tea, mis on Merkeli-järgsel Saksamaal, millise kursi võtab Prantsusmaa, mis saab USAs presidendivalimistel, mis saab UK välispoliitikast pärast Brexitit. Meil on praegu keeruline olukord ja seda peegeldab, et eile NATO välisministrite kohtumisel, et kuna Prantsusmaa ja Saksamaa mõtted eristusid nii palju, moodustatakse n-ö tarkade peade komisjon, et lahendada probleeme. 

22:12

Plaan B-st. Nüüd selgub, et ka Soome ajakirjanikud kiusavad. Kas tunnistate, et sõnakasutus oli ebaõnnestunud?

Helme: Ei räägi soome keelt nii nagu eesti keelt. Möönan, et kui mainisin, et tegeleme plaan B-ga, siis tõeopoolest tõlgendasid soomlased kui rahvusvahelise koostöö arendamisena. Minupoolne formuleering oli kahesti mõistetav. 

22:10

Kas ei pelga, et meil hakkavadki ministeeriumite kantsleriteks olema pigem pehmema võitu inimesed, kes on aga suhteliselt kuulekad?

Helme: Tooksin näitena oma kantsleri, kes on väga kompetentne, aga kes ütles väga selgelt esimesel kohtumisel, et tema poliitikaga ei tegele ning niipea kui võtab otsus poliitilise värvingu, jätab selle otsustamise ministrile. 

Lemetti ei tegelenud poliitikaga

Helme: Ta sekkus politiikasse. Ei ole absoluutselt aktsepteeritav, sellega nõustuvad ka teised koalitsioonist, et kui aus riigiametnik näeb midagi, mis pole õige või on lausa õigusvastane, minnakse ajakirjanduse poole. Siis minnakse hoopis õiguskaitseorganite poole, antakse ametlik käik ja lastakse õiguskaitseorganitel tegeleda. 

Komisjonist selgub, et Lemettil oli kirjade lekitamisel oli õigus - tema käik oli tehtud põhjendatult, see polnud solvamine ega kättemaks.

Helme: No.... nii ei tehta. Miks minnakse siis ministrist mööda? Siin on selge konflikt ja sellises olukorras pole võimalik edasi minna. Isegi kui Järvik lahkub ja ta jääb, siis uus minister ei saa temaga jätkata. 

22:06

Kõikidel koalitsiooni juhtivatel poliitikutel oli täna suu vett täis. Jätkate samas koosseisus, kuigi te ei pruugi üksteisele meeldida?

Helme: poliitikas pole armastust. Oleme pragmaatikud. Isikuvahelised suhted on meil head. Me vaidleme, aeg-ajalt väga kirglikult. Mina olen emotsionaalne inimene, siis ega Seeder vähem emotsionaalsem ole. Martin oskab uskumatult hästi vaos hoida, Ratas valitseb ka ennast väga hästi. Reps on mõnevõrra emotsionaalsem, tegu on naisterahvaga, aga ütleksin, et väga vaoshoitud. Kes viskab vahel nalja, kui väga tuliseks läheb, on Reinsalu, ja tõmbab pinged maha. Ei ütleks, et meil oleks laupkokkupõrkeid, aga mõnegi poliitilise erimeelsuse tasandab ära. 

22:04

Te ei saa väita, et kõik EKREt kiusavad, sest Kaimar Karu tulekut kõik aplodeerisid. Kas olete teinud keskpäraseid personaliotsuseid?

Helme: ei saa öelda, et Kingo oleks täielikult ebaõnnestunud ametis. Ta tegi paar kommunikatiivset viga, mis hakkasid koguaeg vastu vahtimist lendama - häbenes keskpärast inglise keele oskust, ütles koheselt, et välismaal käima ei hakka, millest meedia koheselt kinni harras

Formaalses mõttes ta ei valetanud riigikogu ees, sest ei kohtunud kordagi Jakko Väliga. Jah, tal oli möödalaskmine seoses personaliprotseduuridega (allkirjaga - toim.), aga mis seal ikka. Saime kõik aru, et tal väga rahulikult ja mõistlikult töötada ei lasta. 

Kaimar Karu oli selleks ajaks juba pildil. Martin oli temaga suhelnud, oli hea mulje jätnud. 

21:58

Miks veel mõtlemisaega? Raport ju ainult 20 lehekülge.

Helme: meie huvides ei ole skandaali veel pikemalt õhus hoida. Ei saa öelda peaministrile, et langetaks kella viieks otsus. Ratas ütles, et tal pole aega sellega täna tegeleda.

Pall on ainult peaministri käes?

Helme: tänase seisuga ei soovita Järvikul tagasi astuda

Kas see poleks kiire ja selge lõpp? RSaaksite öelda, et teie otsus ja et kõik kiusavad teid.

Helme: Ka Helir-Valdor ütles, et vajab rohkem aega. Ütlen veelkord, et inimesed on tööga väga hõivatud. Teiste asjatoimetuste vahel pole aega. 

21:56

Kantsleri lahkumine on otsustaud ja see on osa diilist? 

Helme: mingit diili ei ole. Esmaspäeval on kokku lepitud, et erakondade juhid saavad kokku, võtavad järeldused kokku ja otsustavad, mis täpselt teeme. 

21:54

Kas minister ei oleks pidanud võtma selgelt tarbija ja toiduohutuse poole, mitte ühe huved? 

Helme: Aga ta võttis ju. Algas maasikatest ja laienes puu- ja juurvilja peale. Väga põhimõtteline küsimus kõigile - mis on olulisem, et saame kontrolli all ohtliku haiguse või meil on päevakorras ministri lahti laskmine. 

Mul küsimus vastu: miks minister peab vassima, millal kuulis esimest korda listeeriast, millal kohtus tehase omanikuga jne?

Helme: võin öelda, et tavavaataja ei tea, kui pikad, tihedad ja ohtrate kohtumistega on ministrite päevad sisustatud. On täiesti lootusetu meeles pidada. Selleks on mul memod ja abid, kelle käest vajadusel saan kohe vastava informatsiooni. Näeme, kuidas ministeeriumi kõrgem ametnikkond ei ole ministriga konstruktiivselt koos töötanud. See on probleem. Ei taha osunduda igale kõrgemale ametnikele, aga meil on tekkinud hästi tasustatud riigiaadlite asi, mis teeb, mida ise tahab. 

21:49

Komisjoni järeldused on selged. Mitmel puhul on tema väljaütlemised on vastuolulised, mis eesti keeles tähendab valetamist. Minister teadis juba 12. mail listeeria kohta. 

Helme: Näen väga selgelt, et see, millega Järvik hakkas tegelema, oli toiduohutuse tagamine üle välja. See tähendab, et nii puu-juurviljade kui ka kala ja liha. 

Aga see on ju tagurpidi

Helme: Ei ole. Ta soovis, et kogu toiduohutus oleks tagatud. See tuleb ka raportist välja, et ta pidi VTAlt välja pressima uut informatsiooni. Tekkis konflikt ka sel teemal, et väga selgelt oli näha, et VTA keskendub ühele firmale ehk M.W. Voolile. Tänasel päeval on selge, et listeeria on Vooli ja teistele tehastesse tulnud Soomest ja teistest riikidest pärit toorainetest. 

21:45
Hindrek Pärg

Usaldate komisjoni tulemusi?

Helme: Põhimõtteliselt usun. Ei usu, et see on pahatahtlikult kokku pandud. See on väga taktitundeliselt kokku pandud. Aga seal ei kasutata sõna "valetama", vaid pööratakse tähelepanu vasturääkimistele.  

21:44

Saatejuht on hoopis Andres Kuusk. Esimene küsimus puudutab komisjoni tulemust - kriisi puhkemisel oli EKRE resoluutne ja ütles, et kui Järvik kukub, seda valitsust enam pole. Kas põhimõtteliselt on maaeluministri lahkumine kindel? 

Helme: Raport on toonud teatud nüansse selgemalt esile, millele varem ei osanud tähelepanu pööratud. Ei saa öelda, et kaoks oma ministri seljatagant. Raportis on mõnevõrra kitsam pilt kui on tegelikkus. Olles raporti tegemise ajal püüdnud ise rohkem infot koguda, on väga selgelt tulnud välja, et tegelikult listeeriast teati 2018. aasta märtsis. Järvik ei olnud sel ajal veel minister. Kui Järvik sai ametisse, oleks pidanud juba esimesel koosolekul VTA juhid teda sellest informeerima. Kui juulis tuli see mürgiste maasikate skandaal, siis hakkas Järvik esimest korda tõsisemalt üldse huvi tundma toiduohutuse kohta. Kantsler ja asekantsler teadsid väga hästi, kuidas seis, aga nemad polnud varem piisavalt ministrit informeerinud. Ei ütle, et minister on pädevust ületanud, kui on VTA-lt tahtnud teada, mis tegelikult toimub. Nägin kirju, ei ütleks, et seal oli mingit survestamist. Asjad on mõnevõrra keerulised. 

21:36

Saade algab kell 21.40 ehk mõne minuti pärast