Foto: Stanislav Moshkov
Ohtuleht.ee 21. november 2019 19:02
Peaministri soovil kokku kutsutud ja apoliitilistest ametnikest komplekteeritud nn tõekomisjoni ees müts maha. Kui komisjon on ritta seadnud üksnes kuivad faktid maaeluminister Mart Järviku ja tema meeskonna tegemistest ning tagantjärele ei ilmne kõrvalejäetud või arvesse võtmata dokumente, on töö tulemus õigusriigile kohane.

Nüüd, kus ametnikud on oma töö teinud, on järgmine küsimus, mida võimuliit uurimistulemuste ja komisjoni järeldustega peale hakkab. Senisele ministrite tagasiastumise praktikale tuginedes on maaeluministril ainest poliitilise vastutuse võtmiseks piisavalt. Kuid et uus koalitsioon murrab seniseid tabusid, siis soovimatust praegust olukorda muuta on näha nende venitamistaktikast otsustamisel, aga ka Keskerakonna ja EKRE sõnumitest võimuliidu suure töötahte ning valitsuse jätkamise soovi kohta. Sellisel juhul on põnevaim osa kuulda saada Jüri Ratase seekordseid põhjendusi, miks EKRE-le riigivalitsemisel alternatiivi pole.

Mõningaseks verevahetuseks peaks ilmselt siiski minema. Kuigi Järviku meeskond soovib vabaneda kantslerist, oleks ainult see samm komisjoni järelduste valguses üsna kummaline. Kui vabastada algul kantsler ning seejärel astuks Järvik ise tagasi, näiks kantsleri minemalöömine kättemaksuna ja eesmärgina iseeneses. Kui aga Ratas keeldub kantslerit vabastamast, on raske ette kujutada Järviku ja kantsleri edasist koostööd. Kuid Ratas selleks peaminister ju ongi, et keerulisi olukordi lahendada.

Kusjuures toimiva meeskonna olemasolu on üksnes eeldus valitsuse ja võimuliidu tööks. Sest mitte ilmaasjata ei tulnud meil ühes hiljutises juhtkirjas küsida, kas valitsusel jääb ikka skandaalide klaarimise kõrvalt aega päristöö tegemiseks.

Valetajal ei saa valitsuses kohta olla. Samuti oleks hea, kui minister oma valdkonnas veidikenegi orienteeruks. Pole ju palju tahetud, kuigi latt on selle võimuliiduga niigi väga madalale seatud. Pall on Ratase käes.