Poliitika

Helir-Valdor Seeder Euroopale: rahvaparteid on kaotanud mõjujõudu, kuid nägu tuleb säilitada (11)

Toimetas Marvel Riik, 21. november 2019 16:47
Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder.Foto: Stanislav Moshkov
Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder ütles Zagrebis toimuval Euroopa Rahvapartei Kongressil, et kuigi rahvaparteid on oma mõju kaotanud, tuleb oma nägu siiski säilitada. „Me ei tohi jääda radikaalsete äärmuspopulistide ja globalistlik-liberaalsete moevoolude vahele ebamääraseks poliitiliseks jõuks,“ märkis Seeder.

Seeder tõi oma kõnes välja, et Euroopa traditsioonilised erakonnad on viimastel aastatel kaotanud toetust poliitilistele äärmustele. Selle tõttu on kasvanud poliitiline killustatus ja ebastabiilsus. „Euroopa Rahvapartei (EPP) on küll jätkuvalt suurim jõud, kuid meie mõju on vähenenud. Võimul olles tuleb teha kompromisse, seejuures tuleb aga säilitada oma nägu ning kindlaks jääda oma põhiväärtustele ja poliitilistel eesmärkidele,“ kõneles Isamaa esimees.

„Me ei tohi jääda radikaalsete äärmuspopulistide ja globalistlik-liberaalsete moevoolude vahele ebamääraseks poliitiliseks jõuks. Meie peame seisma koos töötava rahvusriikide Euroopa eest.“

Seederi sõnul on EPP suurimaks ülesandeks see, kuidas ühendada keskkonnasõbralik majandus, isikuvabadused, pereväärtused ja -poliitika, vältides samas Euroopa demograafilist allakäiku.

20.–21. novembril toimub Horvaatias Zagrebis EPP Kongress. Ühtlasi valiti kongressil EPP uueks presidendiks Donald Tusk. EPP on Euroopa mõjukaim kristlik-demokraatlik ja paremtsentristlik erakondi, kuhu kuulub ka erakond Isamaa.

Ühtlasi võeti kongressil vastu resolutsiooni, millega kutsutakse üles Euroopa Nõukogu vaatama üle oma varasem otsus, mis peatab Euroopa Liidu laienemise läbirääkimiste alustamise Põhja-Makedoonia ja Albaaniaga.

„Laienemise blokeerimine on suur strateegiline viga, mis nõrgestab Euroopa Liidu usaldusväärtust ning julgustab EL väliseid jõude oma mõju antud piirkonnas laiendama. Kahetseda tuleb tõsiasja, et kõnealune otsus oli blokeerijate poolt nõrgalt põhjendatud,“ ütles Tunne Kelam.

Lisaks võeti kongressil vastu kliimapoliitika resolutsiooni „EPP vision for a sustainable planet“. Resolutsioonis seatakse sihiks tõsta märkimisväärselt senise kliimakokkulepe ambitsiooni taset: vähendada 2030. aastaks kasvuhoonegaaside emissiooni 50 protsendi võrra võrreldes 1990ndate tasemega.

„EPP otsus rõhutab, et kliimapoliitika väljakutsete lahenduseks ei saa olla kliimamuutuste eitamine, samas pole lahenduseks ka utoopiale sarnanevad poliitikad ega roheline sotsialism. Kõik sellised lähenemised ohustavad Euroopa majanduslikku tulevikku ja töökohti. Resolutsioonis seab EPP ambitsioonikad, kuid samas realistlikud kliimapoliitika eesmärgid 2050. aastaks,“ ütles endine keskkonnaminister Siim Kiisler.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee