Mart Järvik püsib veel vähemalt päeva maaeluministrina.Foto: Teet Malsroos
Toimetas Viljar Voog 21. november 2019 12:19
Mis saab maaeluminister Mart Järvikust, selgub kõige varasemalt reedel, viidati Õhtulehele valitsusest. Peaminister Jüri Ratas sama väita ei julge.

Peaminister Jüri Ratas kohtub neljapäeva pärastlõunal riigisekretär Taimar Peterkopiga ja saab ülevaate, kas maaeluminister Mart Järvik on käitunud listeeriaskandaalis ning oma tegemistes endise nõuniku Urmas Arumäega kohatult. Järviku saatus täna aga kindlasti ei selgu, sest aruteludeks ei saa laua taha tulla ühe koalitsioonipartneri esimees.

Erakond Isamaa juht Helir-Valdor Seeder viibib homseni EPP ehk Euroopa Rahvapartei kongressil Horvaatias Zagrebis. Õhtulehele viidati valitsusest, et enne tema naasmist Järviku küsimust koalitsioonis ei tõstatata.

„Saan kätte. Mida ma edasi teen? Loen läbi. Loen läbi selle raporti. Ja ma tean ka seda, et riigikantselei teeb selle täna avalikuks, avalikustab riigikantselei kodulehel,“ kommenteeris teemat valitsuse pressikonverentsil Ratas.

Raport 20 lehekülge pikk

Peaminister täpsustas: „Mulle on seda esialgset versiooni tutvustatud riigisekretäri poolt – täna hommikul – aga ta ütles, et tal on veel komisjoni liikmete vahel suhtlus, nii et ta arvas, et toimetab mulle lõppraporti peale lõunat.“

Ratase sõnul ei ole Seederi välismaal viibimine otsuse tegemisel takistuseks - ta on ka viimastel päevadel koalitsioonipartneriga kontaktis olnud.

„Ma ei saa kuidagi teie ees öelda, et see otsus, millal ma langetan otsuse on täna õhtul, reede õhtul või esmaspäeval. Ma soovin selle aruandega tutvuda. Riigisekretär on öelnud, et see on ca 20 lehekülge pikk, lisasid on veel rohkem lehekülgi ja selle aja ma tahan võtta,“ sõnas Ratas.

Lemettit (veel) ei tagandata

Siseminister ja EKRE juht Mart Helme kommenteeris, et tema ei ole erinevalt peaministrist esialgse versiooniga tutvunud. Küll aga on Helme Peterkopiga suhelnud ja usub riigisekretäri sõnumit, et tegu on tasakaaluka dokumendiga, mis pole kallutatud poliitilistest jutupunktidest.

Helme ei olnud nõus laskuma diskussioonidesse, mis juhtub siis, kui Peterkopi uurimise tulemus on Järvikule negatiivne ehk kas EKRE on valmis oma ministri ametist vabastama. „Ma arvan, et siis koalitsioonipartnerid kohtuvad ja arutavad koos raporti sisu ja järeldusi,“ väitis ta.

Ratas kinnitas teises maaeluministeeriumisse puutuva teemas ehk kantsler Illar Lemetti küsimuses, et valitsus tema ametist vabastamist kindlasti neljapäeval ei aruta.