Sinivalge partei juht Benny Gantz.Foto: SIPA/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 21. november 2019 11:38
Iisraeli president andis eelmisel kuul Sinivalge erakonna liidrile Benny Gantzile ülesande valitsus kokku panna. Tänaseks on selgunud, et see ei õnnestu ning riiki võivad sel aastal ees oodata juba kolmandad valimised.

President Reuven Rivlin kutsus üles Gantzi ja tolle suurimat rivaali Benjamin Netanyahut moodustama ühtset valitsust, ent kahe edukama partei juhid ei suutnud võimujagamise suhtes üksmeelt saavutada. Septembris toimunud erakorralised valimised lõppesid ummikseisuga. Algselt tehti valitsuse moodustamine ülesandeks Netanyahule, ent ka tema ebaõnnestus.

Gantzi Sinivalge ega Netanyahu juhitav Likud erakond ei suuda leida piisavalt liitlasi, et saavutada 120liikmelises parlamendis arvuline enamus. Mõlema leeriga on koostöö välistanud ilmalik natsionalistlik partei Yisrael Beitenu, kelle kaheksa saadikukohta osutuksid otsustavaks kaalukeeleks.

Netanyahut painavad ka kriminaalsüüdistused. Iisraeli peaprokurör teatab lähipäevil, kas ta plaanib Likudi juhti altkäemaksus, pettustes ja usalduse kuritarvitamises süüdistada. Ise Netanyahu end süüdi ei tunnista, ent seda teevad mehe poliitilised rivaalid, eesotsas Gantziga.

Seadusandjatel on nüüd 21 päeva aega, et esitada kandidaat, kes pälviks enamuse toetuse. Siiski pole selle meetme edukus tõenäoline ning silmapiiril paistavad juba selle aasta kolmandad üldvalimised.