Ohtuleht.ee 20. november 2019 18:17
Arvestades seda, milliseid reaktsioone kutsus siinpool lahte esile EKRE juhi Soome ajakirjandusele antud intervjuu, võib jääda kergesti mulje, justkui lobisenuks Mart Helme Eesti kaitsmise varuplaanist rääkides välja riigisaladuse. Ja vaevalt võis tegu olla tema teadliku otsusega tõmmata uue pahameeletormi hinnaga tähelepanu eemale nende ministri Mart Järviku skandaalilt. Peaminister Jüri Ratas, kes pidi Helme sõnade peale üle kordama Eesti pühendumist NATO-le, saab aga peeglisse vaadates vastuse küsimusele: „Kes tegi?“ Ikka ise tegi, sest kes muu kui Ratas eelistas võimuliitu sellise seltskonnaga, kelle sõnu ta peab kogu aeg klaarima.

Samas ei peaks isegi riigikaitseküsimused olema tabuteema, millest rääkimine oleks vaid „õigete“ poliitikute ja erakondade pärusmaa. Sest kui Prantsusmaa president Emmanuel Macron võib öelda, et NATO on ajusurmas ja Saksamaa rääkida alliansi reformimise vajadusest, siis kas Eesti peaks – kasutades teise suure prantslase Jacques Chiraci kunagist mõttelõnga – kasutama Ida-Euroopana võimalust vait olla?

Kaitseliidu ülem, kes pakub nüüd kaitseliitlastele relvi koju, ei teinud varem katsetki vastu vaielda, et vaenlane võib Tallinna alla jõuda kahe päevaga – kas see pole hoopis kapitulantlikum seisukoht kui Helme arutelu?

Kui tark talumees ei pane isegi mune ühte korvi, siis peaksime pigem imestama, kui meil poleks riigikaitse puhul ohu korral võtta tagataskust vajadusel erinevaid tegevuskavu. Samuti pole Helme juttu võimalik võrrelda ministriameti kaotanud Mihhail Korbi omaga, kes ütles otsesõnu, et pole NATO liikmelisuse poolt.   

Ajuti jääb mulje, et Helme öeldut on vaja materdada üksnes tema isiku tõttu, kuigi ta on muidugi sellise refleksi kujunemisele ise kõvasti kaasa aidanud. Praegu on küsimus, kas ta valetas, kui rääkis varuplaanist, mida tegelikult polevat, või hoopis lobises välja riigisaladuse. Ministri sõnumid aga ei tohi jätta tõlgendamisvõimalusi ning Helme peaks nüüd selgitama, kas ta valetas. Välisminister Urmas Reinsalu autoriteetsel kinnitusel on aga kogu teema vähem kui ööpäevaga juba laualt maha võetud.

Kommentaarid  (6)

ätt. 21. november 2019 07:39
Kõik on teada ja tuntud tõde ainult Helme ütles selle lapsesuuga välja !
Huvitav 20. november 2019 23:01
kas Õhtulehe arvates oleks täitsa ok ka see, kui Helme teataks, et valitsuses arutati ühinemist Venemaata?
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS