Üks valdkond, kus välistööjõudu kasutatakse, on ehitus, sest Eestis napib töökäsi. Pilt on illustratiivne.Foto: Vallo Kruuser / Ekspress Meedia
Marvel Riik 20. november 2019 17:09
Võrreldes eelmise aastaga on kõvasti kasvanud Eestis lühiajaliselt töötavate isikute arv. Arvuliselt on kõige suurema hüppe teinud Ukraina, protsendiliselt aga Usbekistani tööjõud. Oktoobri seisuga on politseile tehtud üle 30 000 taotluse võõrtööjõu registreerimiseks.

Politsei- ja piirivalve (PPA) andmete järgi on märkimisväärselt kasvanud välismaalaste arv, kes on tulnud Eestisse lühiajaliselt tööd tegema. Kui 2018. aasta esimese kümne kuuga küündis võõrtööliste arv 16 505 isikuni, siis 2019. aastal on see kasvanud 28 099 isikuni. Kõige rohkem on registreerinuid Ukraina, Valgevene, Venemaa ja Moldova kodanike – 25 156. Protsendiliselt kõige suurem tõusu teinud Usbekistani kodanikud: kui 2018. aasta sama seisuga viibis Eestis 65, siis tänavu on registreeritud 501 kodanikku.

PPA identiteedi ja staatuste büroo nõunik-ekspert Liis Valku sõnul on välismaalase lühiajalise töötamise registreerimine tööandja kohustus, mida välismaalane ise ei saa teha. „Alates sellest suvest on välismaalase lühiajalise töötamise võimalik registreerida ilma teeninduse külastamata ja teha seda iseseisvalt endale mugaval ajal veebis aadressil etaotlus.politsei.ee. Seda saavad kasutada Eesti Äriregistris registreeritud ettevõtted või filiaalid ning nende volitatud esindajad, kes soovivad välismaalase lühiajaliselt tööle võtta ning peavad tema töötamise seaduse kohaselt PPA-s eelnevalt registreerima,“ märkis Valk. „Oktoobri seisuga on sel aastal esitatud 30 698 lühiajalise töötamise registreerimise taotlust, mis ületab selleks aastaks prognoositud taotluste mahu.