Poliitika

Mart Helme selgitas riigikogu infotunnis, mida tema „plaan b“ sisaldab (48)

Ohtuleht.ee, 20. november 2019 11:53
Foto: Kuvatõmmis videost
Riigikogu infotunnis vastavad saadikute küsimustele siseminister Mart Helme peaministri ülesannetes, haridus- ja teadusminister Mailis Reps ja riigihalduse minister Jaak Aab. 

Helmelt küsitakse maaeluministeeriumi ja maaeluministri, otsuste järjepidevuse, süvariigi, valitsuse seisukohtade ja vägivalla kohta.

Repsilt soovitakse teada õpetajate palkade, valitsuse olukorra, koalitsioonilepingu täitmise ja venekeelse hariduse tuleviku kohta.

Aab vastab küsimustele kohalike omavalitsuste sotsiaalkaitse kulutuste, haldusreformijärgse teenuste kättesaadavuse ja avaliku teenistuse politiseerimise kohta.

13:46

Mart Võrklaev tundis huvi, kas Helmel häbi pole ja äkki tahaks ta riigikogu ees vabandada oma sõnade "ajusurmas seltskonna"  eest? 

Helme: mul pole millegi eest häbi tunda ega vabandada. Ma räägin tõtt ja ainult tõtt. 

13:34

Juske: kui lähipäevil komisjon oma järeldused teeb ja peaminister teeb ettepaneku vabastada Järvik ametist, kas jääte oma sõnade juurde ja lahkute valitusliidust? 

Helme: te olete halb poliitik kui arvate, et asjad niimoodi käivad. Me ooatme ära komisjoni raporti.

Juske: kui realiseerub plaan b ja selgub, et minister Järvik on seadust rikkunud, mispeale teeb peaminister ettepaneku Järvik välja vahetada, kas te vahetate ministri välja või lahkute valitsusest?

Helme: ma ei allu spekulatsioonidele.

13:28

Kui peaminister Jüri Ratas kohustas riigisekretär Taimar Peterkopi jõudma jälile maaeluminister Mart Järviku ümber keerlevate süüdistuste tõelevastavuses, seati uurimise tähtajaks selle nädala laupäev. Nüüdseks on selgunud, et tõde ja Järviku saatus võib selguda varem.

Loe SIIT

13:16

Marko Mihkelson: ütle palun, kas need avaldused ei kahjusta Eesti huvi?

Helme: ma ei ole mingeid avaldusi teinud, ma olen mõtteid avaldanud, aga need ei ole avaldused. See,et Eestil on vaja plaan-B-d, see on šokiteraapia ja seda vajab mitte ainult siin saalis istunud ajusurnud seltskond, vaid ka meie liitlaskond teistes riikides. Maailm muutub, aga mul on tunne, et siin saalis liiga paljudele ei jõua see kohale.

Jaak Juske esitas asespiikrile Siim Kallasele ettepaneku teha minister Mart Helmele ettepanek säilitada väärikus.

Infotundi juhatav Kallas tuletas saalis viibivatele inimestele meelde sõna väe jõudu. 

13:14

Jaak Juske protseduuriline küsimus: äkki võiks ministrile meelde tuletada, et tema tööandja on riigikogu

Helme: minu tööandja on valija.

13:06

Erkki Keldo uuris Helmelt süvariigi kohta ning küsis, kas EKRE kutsub  Järviku ametist tagasi?

Mart Helme: Meil on lisaaega vaja, et  tõde välja selgitada. See hüsteeria, mis on kestnud maaeluministri ümber, on lihtsalt kohatu. Et seda kohatut hüsteeritsemist vaigistada, oleme palunud see erapooletult välja selgitada. 

Keldo: olete nimetanud süvariigiks mitmeid Eesti ametnikke. Kui komisjon jõuab järeldusele, et seal on tehtud vigu, on probleeme, kas olete valmis juba kolmandast ministrist loobuma? 

Helme: Kas olete hulluks käinud siin saalis? Armastate korrutada et poliitikul peab olema vastutus oma sõnade eest, palun, vastutage oma sõnade eest. Mis puutub süvariiki, siis tutvuge definitsiooniga, mis on USAs käibel.

Ma usaldan täielikult Taimar Peterkop poolt koostatud komisjoni. Ja kui küsite, kas kutsume Mart Järviku tagasi, siis vastan kahe sõnaga: ei kutsu!

12:57

Jürgen Ligi: kuidas saaks riigiametnik, kes näeb valetamist ja omavoli, seda lihtsalt alla neelata ja lasta ennast kõrvale tõrjuda?  
Mailis Reps:  Riigisekretär on koostamas kokkuvõtet, mis annab võimaluse anda hinnangut kõrgete ametnike tööle. Miks minna ei anna hinnaguid, on see, et ootame faktiread ära. Neid tõlgendusi me oleme siin üsna palju kuulnud. Meie ametkond  on väga professionaalne, aga kui on vastuolud ja ei ole võimalik valdkonnaga tööga edasi minna, siis selleks on seadusandlikud need võimalused antud.

12:53

Kalvi Kõva küsis õpetajate palkade kohta. 

Mailis Reps: õpetajate palkade alammäärade tõusuks otsiti raha nii juurde kui ka sisemisi ressursse ja järgmine aasta tõuseb ta 1315 eurole. Alammäärad on need, mida tõepoolest iga õpetaja alushariduses, üldhariduses, kutsehariduses reaalselt kätte saab.  Proportsionaalselt on siin veidi erinev erakoolidel, kutsehariduses on seda seda osakaalu ka, aga nüüd üldhariduses on see 17,1%.

12:29

Jürgen Ligi tundis huvi, kuidas näeb Mart Helme oma mainet Soomes pärast oma avaldust NATO teemal?
Mart Helme: NATO nõrkuse pärast on muret avaldanud USA president Trump ja Prantsusmaa president Macron. Türgi kavatseb osta Venemaalt  õhutõrjerakette. Kui peate neid Venemaa-poolse õõnestustöö tegijaks, siis pöörduge nende poole. 
Kui te aga arvate, et Mart Helme on nii kõva mees, et paneb NATO püsti või võtab maha, siis ma tänan. 

12:19

Keit Pentus-Rosimannus:  lisaks Eesti ajakirjanikele on teid nüüd Soome ajakirjanikud ka valesti mõistma hakanud. Kas peaminister Jüri Ratas on teinud teile ettepaneku ameti maha panna?

Helme: Teil puudub funktsionaalne lugemisoskus. Ilmselt jäi teil lugemata, kui ma ütlesin, et Nato on kriisis, aga ta tuleb sellest välja. Maailm on väga rajus muutumises. Meie ei tea, missuguseks kujuneb maailm pärast Brexitit, Saksamaa pärast Merkelit.
Ajakirjanik sai minust valesti aru. Ütlesin selgelt, on vaja plaan B, sest me ei tea, mida tulevik toob. 


Keegi opositsioonis on mind nimetanud koguni mõjuagendiks. Mõjuagendid on need, kes on tahtnud Eesti kaitsevõimet lammutada, kes on kaotanud ära kaitseringkonnad, kes ei ole suutnud kõigi nende aastakümnete jooksul korralikult komplekteerida, varustada, välja õpetada, dislotseerida teist jalaväebrigaadi.
Ma olen NATO tuline pooldaja, aga mitte nõrga NATO pooldaja. Ja kui te arvate, et sellest ei tohi rääkida, siis te väga sügavalt eksite. Ma ütlen teile kõigile: kõige hullem Eesti kaitsevõimele, Eesti julgeolekule on iseendale valetamine.

12:16

Mart Helme: „Ma selgitan, mis on plaan B. See on esmase kaitsevõime tõstmine tasemele, mis on ka iseseisvalt heidutav.“ Siseministri sõnul peab see tagama, et Eesti püsib vabana seniks, kuni NATO aeglaselt ja võib-olla mõnede liitlaste poliitilise tahte vastaselt jõuab reageerida.

12:12

Kalvi Kõva küsib kommentaari Peeter Ernitsa arvamusloole: listeeria ei ole lihtne asi ja see vajab täpsemat uurimist. Miks te erakonna esimehena ei kutsu oma fraktsiooni liikmeid korrale, et nad juba praegu teevad avaldusi, milles üht või teist süüdistatakse?

Helme: Kuskil seitse kuud tagasi oli sela loožis inimene, kelle kõhule oli kirjutatud "sõna on vaba". Täpselt samamoodi võib Peeter Ernits kirjutada mida tahab. Sõna on vaba ja on süstemaatiline, et sotsid tahavad seda keelustada.

12:08

Helmele suunatud esimene küsimus käib maaeluminister Mart Järviku soovi kohta vabastada ametist kantsler Illar Lemettit. Helme sõnul on Järvikul see õigus, sest kantsler on käitunud vääralt: „Küsimus on väga lihtne: kui mõnel riigiametnikul on kahtlusi, et mõni minister käitub seadusevastaselt, siis ta ei lähe ajalehetoimetustesse, ei lekita asutusesiseseid dokumente, vaid teeb avalduse õiguskaitseametitele ja õiguskaitseasutused hakkavad seda menetlema.“

12:07

Enne infotundi pärisid ajakirjanikud Martin Helmelt, kuidas ta komemnteerib siseministri sõnu NATOSt ja plaan Bst. 

Martin Helme: Tundub, et tegemist on järjekordse libauudisega. See ei pane mind üllatama, et ka Soome ajakirjanikud tõlgendavad asju omasoodu nagu tahavad, aga tegelikult on meie julgeolekule kõige ohtlikum see kui me ei räägi meiel otsa vataavatele probleemidest otse ja ausalt. Seda, et NATOs on probleeme, seda eitada on ju põhimõtteliselt mitte täita oma kohust Eessti julgeoleku eest hoolitsemisel.


Plaanist B Mart räägib riigikogus põhjalikult. Plaan B on ülemüstifitseeritud, tähits on see, et me saame aru, kus on probleemid, et me räägime probleemidest.