Maailm

USA suursaadik NATOs kritiseeris Macroni sõnavõttu ja hoiatas, et üksinda Euroopa Liit julgeolekut ei taga (11)

Toimetas Aare Kartau, 20. november 2019 12:11
Prantsusmaa president Emmanuel Macron.Foto: Reuters/Scanpix
NATO USA suursaadik Kay Bailey Hutchison mõistis hukka Emmanuel Macroni kriitika sõjalise liidu vastu ning hoiatas Euroopa Liidu liidreid, et üksinda nad globaalset julgeolekut tagada ei suuda, vahendab The Politico.

„Ma alustaksin president Macroni esile toodud probleemide adresseerimisega ning ütlen, et me pole sugugi Macroni NATOt puudutavate hinnangutega nõus,“ sõnas Hutchison teisipäeval toimunud pressikonverentsil. Tema arvates on NATO absoluutselt vajalik liitlasriike ohustavate riskide hindamiseks. „Me oleme koos tugevad. Ameerika toob NATOsse juhioskuse. Me teeme oma osa ja veel enamatki. Ma ei usu, et Euroopa oleks ilma transatlantilise sidemeta niivõrd ohutu kui praegu,“ lausus Hutchison.

Samal teemal

Macroni märkus, et „me kogeme NATO ajusurma“ tekitas poliitilise tormi, kaasaarvatud Brüsselis asuvas NATO peakorteris, kus mitmete Kesk- ja Ida-Euroopa riikide esindajad sellele vihaselt ning murelikult reageerisid. Mitmed NATO ametnikud nimetasid Prantsusmaa presidendi sõnavõttu „jultunud silmakirjalikkuseks“.

Macroni ja tema nõuandjate sõnul üritas president NATO liidreid karmi reaalsusesse tuua, vihjates sellega USA ja Türgi ühepoolsetele otsustele Põhja-Süürias, mis kriitikute sõnul õõnestas lääneliitlaste ühiseid huve ning tabas neid ootamatult.

Macroni sõnavõtule on halvakspanu väljendanud näiteks teiste hulgas ka Poola peaminister Mateusz Morawiecki ja Saksa kaitseminister Annegret Kramp-Karrenbauer. Viimane süüdistas Prantsuse riigipead selles, et too soovib NATOt millegi muuga asendada. Siiski võisid Macroni tähelepanekud olla strateegiliseks lükkeks, millega vähendada USA presidendi Donald Trumpi mõjuvõimu järgmisel kuul Londonis toimuval tippkohtumisel.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee