Maailm

Rootsi loobus vägistamissüüdistusest Julian Assange’i vastu (9)

Toimetas Greete Kõrvits, 19. november 2019 15:36
Assange lahkumas kohtumajast 2019. aasta mais.Foto: Reuters/Scanpix
Rootsi prokuratuur lõpetas Wikileaksi asutaja Julian Assange'i uurimise. Hetkel istub Assange kinni Belmarshi vanglas Londonis.

Assange, kes vägistamissüüdistusi eitab, on väljaandmist Rootsile vältinud tervelt seitse aastat, kui 2012. aastal Ecuadori saatkonnas asüüli palus.

Samal teemal

Selle aasta aprillis viskas saatkond 48aastase Austraalia kodaniku välja, politsei vahistas ta ning briti kohus pani ta kautsjoni rikkumise (st saatkonda varjumise ja kohtusse mitte ilmumise) eest 50 nädalaks vangi.

Rootsi avas kohe pärast Assange'i väljaviskamist vägistamisjuhtumi toimiku uuesti ning kuulas üle seitse väidetava kuriteo tunnistajat. Kuid nüüd on juhtum rootslaste sõnul juba niivõrd aegunud, et tõendeid on raske koguda ning adekvaatselt analüüsida. Esialgse süüdistuse kohaselt vägistas Assange üht ohvrit ning väärkohtles teist. Mõlemad naised kirjeldasid, et tegevus, mis algas vastastikusel nõusolekul, muutus ühel hetkel selliseks, millega nad nõus polnud.

Endiselt ootab aga USA, et saaks Assange'i üle kohut mõista. Ameeriklased esitasid brittidele ka väljaandmispalve. Väidetavalt aitas just tema sõjaväe endisel luureanalüütikul Bradley Manningul (praeguse nimega Chelsea Manning) häkkida kaitseministeeriumi arvutitesse, et ligi pääseda salastatud dokumentidele, mida oli süüdistuse järgi ligi 750 000. Hiljem avaldas ta need WikiLeaksi leheküljel.

Kui Assange Ameerika kohtus süüdi mõistetakse, ootab teda tõenäoliselt ees veel viis aastat vanglakaristust.

Samal teemal

13.10.2019
Karistusaeg sai läbi, aga Assange jääb vangi
24.05.2019
USKUMATU: Julian Assange’i ähvardab USAs kuni 175 aastat vanglat
13.05.2019
Rootsi taasavab Julian Assange’i vägistamisjuhtumi