Eesti uudised

Postmargile jõudis ülikooli peahoone kaheksandat korda

FOTOD | Tartu ülikooli kuus sammast tehti kolmandat korda rahaks (1)

Asso Ladva, 19. november 2019 13:52
PRESIDENT ANNAB REKTORILE RAHA: Eesti Panga president Madis Müller (paremal) ulatab Tartu Ülikooli rektorile Toomas Asserile vastse mälestusmündi.Foto: Mari Luud
„1932. aastal vermis Eesti Pank ülikooli 300. aastapäeva tähistamiseks 2kroonise mündi, emakeelse ülikooli sajandaks aastapäevaks 2eurose mündi. See on sümboolne järjepidevuse näitaja,“ ütles Tartu ülikooli rektor Toomas Asser teisipäeval emakeelse ülikooli aastapäeva tähistava mündi ja postmargi esitlusel.

Rektor lisas, et postmark jõuab ennustamatult kaugemale, kui keegi suudab ette kujutada. Erinevalt minevikust võib moodsal ajal ka euromünt jõuda kellegi rahakotis väga ettearvamatutesse paikadesse.

Samal teemal

Eesti Panga president Madis Müller lisas, et 1932. aastal vermitud münt oli mõeldud käiberahaks, kuid väga paljud eestlased hoidsid seda kui mälestusmünti. Nüüdsed kuue sambaga mündid, mida vermiti miljon tükki, leiavad samuti hoolikad omanikud, loodab Müller. Ta lisas, et Tartu ülikool on rahale vermitud kolmandat korda - 2002. aastal tähistas 10kroonine hõbemünt Tartu ülikooli asutamise 375. ja taasavamise 200. aastapäeva.

Haruldasel kombel kujundas mündi, margi, esimese päeva ümbriku ja pitsati üks kunstnik – Eesti Posti margikunstnik Indrek Ilves. Tema sõnul on postmargil ülikooli peahoonet esimest korda kujutatud otsevaates. Varasemale seitsmele postmargile on kuus tuttavat sammast jäädvustatud nurga all.

Rahvusülikoolile pühendatud postmargi nimiväärtus on riigisisese lihtkirja tariif - 65 senti, trükikoda Vaba Maa tegi neid 30 000 tükki. Koos postmargiga on ainult teisipäeval ja ainult Tartus kasutusel esimese päeva ümbrik ja esimese päeva tempel.

Rahvusülikoolile pühendatud kaheeurost mälestusmünti ja mündikaarti saab osta Omniva e-poest ja Tallinnast Eesti Panga muuseumipoest. Kuni viiendik rahvusülikooli müntidest lastakse ringlusse ja osa neist juba emiteerimise päeval Tartus.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee