Ameeriklaste lahkumine Kobani õhuväebaasist.Foto: AP/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 18. november 2019 21:51
Vene meedia näitab kaadreid Kobani õhuväebaasi „vallutamisest“ kui kangelaslikust võidust. Tegelikult toimus mahajäetud baasi hõivamine ühtki veretilka valamata. USA sõdurid jätsid selle niivõrd kiirustades maha, et uutele peremeestele jäi isegi pisut varustust alles.

Taandumise tagamaaks oli president Donald Trumpi käsk sõdurid Süüriast välja tuua. Vastuoluline otsus, mis kurdi rahvusest võitluskaaslastes tohutut pettumust ja reetmistunnet tekitas. Kurdide väejuht Mazloum Abdi kurtis, et nüüd ei jäänud lihtsalt muud üle kui abi palumiseks venelaste poole pöörduda.

Kui ameeriklased Kobani õhuväebaasist neljapäeval lõplikult taandusid, võtsid nad olulisema arsenali mõistagi kaasa, ent kiiruga lahkudes jäi maha osa meditsiinilisest varustusest, barakid ja voodid. Püsti jäi ka tühi võimla, kust ameerika sõdurid siiski treeningtehnikat kaasa haarasid.

Kobani oli kurdi-ameerika liitlasvägede peamine logistiline sõlmpunkt. Ent ühe õhuväebaasi olulisim osa pole mitte voodikohad või ravimid, vaid ikka lennuväli ise. Selle ehitasid Kobanisse ameeriklased, seda mõistagi kaasa võtta ei saa ning nüüd on strateegiliselt ülitähtsas kohas asuv maandumisrada venelaste kontrolli all.

Mazloum Abdi räägib CBS Newsile, et kurdid saavutasid venelastega kokkulepe, mille kohaselt türklaste rünnakuid baasi piirkonnas ei toimuks. Ta nimetab seda ebatäiuslikuks lahenduseks, kuid olukord, kus Türgi väed Ankarale vastumeelsetele kurdi võitlejatele lähenevad, oli niivõrd tõsine, et nad lihtsalt pidid Vene väed baasi laskma. Nende silmis toimub praegu piirkonna etniline puhastamine kurdidest, Türgi aga väidab, et sõjategevus on terroristidega võitlemiseks ning puhvertsooni loomiseks, kuhu paigutada miljonid Türki pagenud Süüria sõjapõgenikud.

Piirkonda veel alles jäänud ameeriklased aitavad kurdidel Süürias asuvaid naftavälju kaitsta.