Juhtkiri

Juhtkiri | Mailis Repsi ja EKRE ühisrinne (25)

Ohtuleht.ee, 18. november 2019, 17:48
Foto: Alar Truu
Mart Järviku skandaali ilmselt põnevaima seisukohaga astus üllatuslikult üles mitte maaeluministri koduerakond, vaid hoopis Mailis Reps Keskerakonnast. Haridusministri hinnangul ületas maaeluministeeriumi kantsler Illar Lemetti 30 aasta jooksul kujunenud maja-eetika piiri. Reps taunib otsesõnu kirjavahetuse avaldamist kantsleri poolt, kusjuures ministri tööalast kirjavahetust nimetab Reps isiklikuks, vihjates sellega kas teadlikult või tahtmatult sellele, et tegelikult võiski minister n-ö oma asja ajada.  

Kuna Reps pole suvaline keskerakondlane, vaid kuulub erakonna tuumikusse, kes käis värskelt ka Tartu võimutüli klaarimas, siis ei liigitu tema avaldus kantsleri asjus juhuslike kilda. Nii võib Repsi öeldut tõlgendada ka kui hoiatust või ähvardust teistele riigiametnikele, mis asetab ta ühte paati isa-poega Helmetega, kelle lemmikteemaks on neile vastutöötavad süvariigi ametnikud, kes tuleb kas murda või nendest vabaneda.

Kui aga tõesti peaks Repsi mainitud maja-eetika tähendama seda, et ministri poliitilise tahte elluviimist tagav apoliitiline ametnik peab olema jäägitult lojaalne ministrile, isegi kui too tundub töötavat kellegi teise kui riigi huvides, siis kas me sellist Eestit tahtsimegi? Et kantsler peab mitte ainult vait olema, kui näeb majas segaseid asju toimumas, vaid veel parem, kui aitab ministril neid kinni mätsida?

Peab muidugi arvestama tausta, kust Reps tuleb. Varasem Keskerakond tähendas tingimusteta koondumist ühe suure juhi taha, mis on toonud nii erakonnale kui ka Savisaarele endale kaasa kohtuasju ja ettekirjutusi erakondade järelevalve komisjonilt koos nõuetega maksta keelatud annetustena käsitletud raha tagasi. Võiks ju arvata, et Keskerakonnas paleepööre vana juhti kukutades selleks tehtigi, et vabaneda erakonna tupikusse ja isolatsiooni viinud ideoloogiast. 

Kui aga Reps eeldab, et ametnikud peavad kriisiolukorras ministri küsitavaid käike kaitsma, siis pole Keskerakond oma minevikust midagi õppinud ja on EKREga paras paar. Ning kui Lemetti peaks nüüd tõe avaldamise eest ametist edukalt vabastatama, siis võib see olla suurpuhastuse avasignaal.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee