Eesti uudised

M.V.Woolist leiti taas listeeriat, tehas võib minna sulgemisele (119)

Johanna-Kadri Kuusk, Kristjan Väli, 15. november 2019 13:02
AS M.V.Wool kalatööstus Foto: Sven Arbet / Ekspress Meedia
Veterinaar- ja toiduamet (VTA) leidis M.V. Wooli tehasest võetud proovidest taas listeeriabakteri ja üks tagajärg võib olla VTA ettekirjutus tehas sulgeda.

VTA asejuhataja Olev Kalda kinnitas ERRile, et M.V. Wooli tehasest võetud proovidest on avastatud taas listeeriabakter, mis võib viia tehase sulgemiseni. Kalda sõnul on tehase sulgemise nõue tõsine ettevõtluse piiramine ja sellepärast peavad nende edasised sammud olema kaalutletud.

Kalda ütleb, et nii VTA kui ka kalatöötleja ülesanne on võtta kasutusele meetmed, mis tagavad tarbijale müüdava toidu ohutuse.

VTA peadirektori asetäitja Olev Kalda ütleb Õhtulehele, et järelevalve käigus tuvastanud Listeria monocytogenese bakter leiti M.V.Wooli ettevõttes nii eelnevalt töödeldud toormelt kui ka tööpindadelt pärast ettevõtte poolt teostatud puhastust.

"Antud leiud näitavad, et puhastus polnud piisavalt tõhus. Ettevõttele kehtib nn nulltolerants Listeria monocytogenesele. Hetkel tutvub amet ettevõtte poolsete arvamuste ja vastuväidetega ning selle põhjal tehakse otsus edasiste tegevuste osas," selgitab Kalda.

Ta tunnistab, et sarnasel põhjusel pole VTA varasemalt Eestis ühtegi ettevõttet sulgenud.

Vetevool: tooted on ohutud!

Reede õhtul saadab M. V.Wool välja pressiteate, milles lubab, et ettevõtte tooted on ohutud. "Siiski soovib ettevõte täielikult välistada listeeriabakteri tüübi ST1247 esinemise tehases, milleks esitas ettevõte 13. novembril veterinaar- ja toiduametile (VTA) tegevuskava nimetatud bakteritüübist vabanemiseks," teatas M.V.Wool.

M.V.Wool AS-i ostujuht ja nõukogu esimees Meelis Vetevool ütleb, et VTA-ga sõlmitud kokkuleppe järgi oodatakse ära uuringute tulemused, et oleks selge, millise tüvega 23. oktoobril leitud listeeriabakter on. Seni jätkab kalatehas tootmisruumides reguaarse puhastustööga.

Vetevool kinnitas, et igasugune listeeriast tingitud oht rahva tervisele on välistatud, kuna M.V.Wooli Harku ja Vihterpalu tehastele on kehtestatud nulltolerants ning tarbijateni jõuavad vaid kvaliteetsed tooted. „Käesoleval aastal ei ole esinenud ühtegi ST1247-st tingitud listeeria haigusjuhtu. Seda kinnitasid 29. oktoobril maaeluministeeriumis toimunud toiduohutuse ümarlauakohtumisel nii Terviseameti kui ka VTA esindajad," ütles M.V.Wooli nõukogu esimees.

Vetevool lisas, et 23. oktoobril võetud proovides esinenud bakter pärines Soomest tulnud toorainest ja seda olla kinnitanud ka terviseameti proovid. "Vahetult peale tehase puhastamist tehtud proovid ei näidanud listeeriabakteri esinemist, kuid kaks päeva hiljem Soomest tulnud tooraine töötlemise käigus VTA poolt võetud proovides esines listeeriabakter," lausus Vetevool.

Samal teemal

22.10.2019
M.V.Wool peaministrile võimalikust sulgemisest: „Meie ettevõte on sattunud poliitiliste „tõmbetuulte“ keerisesse.“
18.10.2019
M.V.Wool sulgeb uuest aastast ajutiselt tootmise