Kanepikasvatuse Põhjaõis omanik Martti Randma
Keit Paju 15. november 2019 16:34
Politsei pressiosakond saatis reede hommikul meediasse teate, et Põhja prefektuuri narko- ja organiseeritud kuritegude talitus otsis läbi Põhja-Tallinnas asuva tööstusliku kanepi kasvatuse Põhjaõis, kust konfiskeeriti kõik taimed ning ka varustus. Kasvatuse omanik Martti Randma on segaduses ja ahastuses: “Ma olen kõiki seaduseid järginud, mis Eestis on seotud tööstusliku kanepi kasvatamisega ja praegu ma saan selle alusel kriminaalmenetluse. See on täiesti arusaamatu minu jaoks!” 

Politsei pressiteates seisis, et kohtuekspertiisi instituudi analüüs näitas, et Randma kasvatusest pärit taimedes oli rohkem THC-d kui lubatud. Tööstusliku kanepi lubatud THC piirmäär on 0,2 %, Randma sõnul oli lubatud protsent ületatud vaid osades taimedes, mitte kõigis. 

“Üks sort oli 0,33, mis on sort, mida Eestimaa põldudel laialdaselt kasvatatakse. Sellele sordile ma paneksin järgmine kord vähem väetist, et ta ei läheks üle piirmäära. Aga praegusel hetkel orgaanilise väetise kasutamise tõttu läks THC määr lubatust üle,” selgitab Randma. Teise piirmäära ületanud taime THC sisaldus oli 1,4%.

“Tegemist oli tööstusliku kanepi sortidega,” kinnitab ta. “Ma oleks täiesti rahul olnud, kui politsei oleks ära võtnud need taimed, mis lubatud määra ületasid, võtnud kaasa need kaks sorti, mis mul õitsesid ja jätnud alles kõik ülejäänud.”

“Eelmine kord, kui politsei minu juures käis, siis nad nõustasid mind, et mida ma peaks tegema olukorras, kui THC lubatud määr läheb üle. Siis ma ütlesin neile, et ma hävitan ära oma saagi, või võib politsei selle hävitada,” räägib Randma, et on politseiga alati valmis olnud igasuguseks koostööks.

“Algusest peale ma olen rääkinud neile, et kui midagi üle läheb, siis ma hävitan ära, või hävitavad nemad. Aga praegusel hetkel mul lihtsalt võetakse sissetulek ära. See on väga naljakas.”

Randma: tegemist on kõrgemalt poolt tulnud otsusega

Randma sõnul oli tänahommikune politseireid tema jaoks arusaamatu kahel põhjusel: “Esiteks, miks politsei samal ajal, kui alles läbiotsimine toimus, saadab välja pressiteate? Samal ajal kui nad minu juures olid! Teiseks, miks konfiskeeriti minu valgus ja taimed, millel isegi ei olnud veel THC sisaldust? THC sisaldust ei saa olla taimedel, mis on nädal, kaks või kolm vanad. Aga kõik taimed, kõik varustus võeti minult ära. Minu firma seisab reaalsete kaotuste ees hetkel. Suur finantspõnts tuleb seetõttu,” tõdeb ta. 

Randma jaoks on arusaamatu, miks politsei konfiskeeris ka tema varustuse, ehk valgustuse ja telgid taimede kasvatamiseks ning taimed, mis olid alles väga väikesed, ega õitsenud.

“Ma ei saagi aru sellest, mis alusel nad seda tegid. Nad lihtsalt üks hetk ilmusid kohale, ütlesid, et nii on asjad, et me teeme sulle head. Täna sind ei arreteeri, et muidu me saaksime sind arreteerida ka, aga me ei tee seda,” sõnab ta.

“Ma ei ole kuulnud ühestki põllumehest, kellelt kombain oleks ära võetud, või midagi muud selle alusel. Ma olen kuulnud lugusid, kus isegi terve saak jäetakse põllumehe kätte ja ta pärast müüb selle saagi maha, laseb pressida õli, või misiganes. Isegi, kui taimede THC sisaldus läks lubatust üle,” lisab ta. 

Randma arvates on politsei tegutsemise käsk tema kasvatuse suhtes tulnud kõrgemalt poolt.

“Need politseinikud, kes läbiotsimist või testimist on teinud, on alati väga sõbralikud minuga olnud ja rääkinud mulle, et meie arvestame sinuga, kuna sina arvestad meiega! Meie tahame sinuga mõistlikult käituda, kuna sina oled alati meid teavitanud kõigest. Ja siis üks hetk tuleb otsus, et nemad peavad kõik konfiskeerima. Ma ei süüdista otseselt neid politseinikke, aga ülevalt poolt tuli otsus ja samal ajal alustatake reklaamikampaaniat minu vastu. See on näidispoomine, see ei ole midagi muud. See otsus tuli ülevalt poolt, et kinni suruda mingi hääl,” usub ta. 

Randma sõnul on ta võimorganitega alati teinud kõikvõimalikku koostööd ning taganud politseile alati enda kasvatusele juurdepääsu. “Pole ühtegi küsimust, mida politsei oleks küsinud ja millele ma oleks vastanud EI, või jätnud vastamata. Mul ongi selline tunne, et see on see, mida sa saad, kui üritad Eesti riigiga koostööd teha,” ütleb ta nördinult.

Politsei tekitatud kahju on 480 000 eurot

Uurides Randmalt, kui palju kahju politsei oma tegevusega tema ärile tegi, vastab ta: “Praegusel hetkel oleme investeerinud 25 000 eurot sellesse ärisse. Ma väga ei tahaks sellest rahast ilma jääda. Neid väikseid taimi oli, nagu nad ise kokku lugesid, 650 tükki. Potentsiaalselt iga taim võib toota 50-150 grammi õit, mis teeb kogu saagi koguseks umbes 32 kilo, kui iga taim annab 50 grammi. 32 kilo omakorda – jutt on väga suurtest rahasummadest. CBD kanepi grammi hind on praegu turul 10-15 eurot. Need on väga suured kahjud, mis nad mulle tekitasid.”

Randma sõnul on tal tunne, et teda rünnati ning ta peab hakkama vastu ründama.

“Ma alguses arvasin, et inimesed teevad minuga koostööd, aga praegusel hetkel on see avalik lugupidamatus minu suhtes. Tegelikult on see ka seaduse suhtes lugupidamatu käitumine, sest ma ei ole seadust rikkunud. Tööstusliku kanepi kasvatamisel juhtub seda kogu aeg, et lubatud THC määr läheb veidi üle, aga minust üritatakse teha mingisugust märtrit,” sõnab ta. 

Randma sõnul jätkab ta oma tegevust ning leiab viisi, kuidas asi töötaks nii, et riik seda aktsepteerib. “Meie firmat see küll ei peata,” sõnab ta kindlameelselt. “Ma kohtun esmaspäeval vandeadvokaadiga ja pärast seda teeme oma järgmised sammud.” 

 

Reedel otsis Põhja prefektuuri narko- ja organiseeritud kuritegude talitus läbi Põhja-Tallinnas asuva kanepikasvatuse, kust konfiskeeriti 62 suuremat taime ja 650 istikut, mis saadetakse ekspertiisi, teatas PPA pressiteates.

Kasvatuse omanikud on varasemalt väitnud, et kasvatavad narkootilise aine vaba CBD-kanepit, ent Eesti Kohtuekspertiisi Instituudis analüüsitud varasemalt võetud proovid näitasid, et kasvatusest pärit taimede puhul on tegemist lubatust kõrgema THC-sisaldusega taimedega.

Põhja prefektuuri kriminaalbüroo talituse juht Rait Pikaro selgitas, et inimesed, kes soovivad kasvatada kanepit põllumajanduslikul eesmärgil, peavad täpselt järgima kehtivat regulatsiooni ning kasutama lubatud seemneid. „Alati, kui meil on alust arvata, et kasvatataval kanepil ei ole põllumajanduslik eesmärk ja  THC sisaldus võib olla lubatust kõrgem, siis politsei sekkub ja järgneb kriminaalmenetlus. Peame olema veendunud, et niinimetatud tööstusliku kanepi kasvatamise sildi all ei tegele kurjategijad narkoäriga ega riku seeläbi ka heade põllumeeste mainet,“ lisas Pikaro.

Asjaolude selgitamiseks on alustatud kriminaalmenetlus karistusseadustiku paragrahvi järgi, mis käsitleb kanepi ebaseaduslikku kasvatamist. Ringkonnaprokurör Raigo Aas selgitas, et esialgu viiakse leitud kanepitaimed kontrolli ning pärast tulemuste saabumist otsustatakse menetluse edasine käik.