Muhammed Darwis B passis Türgi-Kreeka piiril ja karjus midagi teda eemalt uudistavatele reporteritele.Foto: Reuters/Scanpix
Maailm
15. november 2019 13:54

Türgi saadab Kreeka piirile jõlkuma jäänud terroristi ikkagi USAsse (3)

Kreeka-Türgi piirile jäetud ISIS-lane passis mõne päeva kahe riigi vahelises puhvertsoonis, kuni Türgi viimaks järele andis ja arvatava terroristi siiski tolle kodumaale USAsse tagasi saadab. Mees ise nimelt tahtis Kreekasse minna, kuid nemad keeldusid teda vastu võtmast.

Õhtuleht kirjutas Kreeka-Türgi piiril passivast terrorikahtlustusega mehest 12. novembril (loe SIIT). Kui lühidalt taustast rääkida, siis Türgi asus enda sõnul tegelema probleemiga, mis paljudele lääneriikidele ebamugav: Süüriasse terroristidega liituma läinud kaakide kodumaale „tagastamisega“.

Türklaste esialgne pöördumine oli võrdlemisi bravuurikas, teatades, et saadavad terroristid päritoluriikidesse tagasi hoolimata sellest, kas kurjategijatel enam kodumaa kodakondsustki on. Ehkki Türgi väljakutsuvas toonis teadaanne võib suhteid Euroopa ja teiste liitlastega (veelgi) pingestada, teeb mõni lääneriik, näiteks Prantsusmaa, Türgiga sel alal täiesti vabatahtlikult koostööd.

Ankara entusiasmi pidurdas aga piinlik juhtum Türgi ja Kreeka piiril. USA kodanikust ISIS-lane teatas väidetavalt, et tema keeldub kodumaale tagasi minemast ning eelistaks hoopis Kreekasse suunduda. Miks Türgi terroristi soovi üldse täitma peaks, jääb arusaamatuks. Kuid igal juhul üritas too esmaspäeva õhtul Kastaniesi piiripunktist läbi minna, ent kreeklased keeldusid kategooriliselt sellist isikut enda riiki lubamast. Piirivalvurite sõnul polnud türklased mehele isegi mingeid korrektseid dokumente taskusse pistnud.

Türgi jäi esialgu enesele kindlaks, et ei võta tüübiga ise midagi ette, isegi president Erdogan mainis piiril passivat ISIS-last, sõnades: „See, kui nad seal piiril passivad, see pole meie probleem. Me saadame neid välja edasi. Kas nemad ka vastu võtavad või mitte, pole meie mure.“

Nüüd teatas Türgi  siiski, et tegeleb mehega edasi ise, toimetab ta piirilt minema ja ikkagi Ühendriikidesse tagasi. Siseminister möönab isegi, et peab kõigepealt tüübi paberid-dokumendid korda tegema ning USAlt kinnituse saama, et nood ta üldse vastu võtavad.

USA välisministeerium kommenteeris vaid, et on kodanikust teadlik, ent isikuandmete kaitse huvides rohkem midagi ei avaldanud.

Muhammed Darwis B passis Türgi-Kreeka piiril ja karjus midagi teda eemalt uudistavatele reporteritele. Foto: AFP/Scanpix

Muhammed Darwis B, nagu Türgi uudisteagentuur Demiroren teda nimetab, on pärit Jordaaniast, kuid on USA kodanik. Ta on 39 aastat vana. Kahe piiri vahel lubasid türgi piirivalvurid tal öösiti ühes sõidukis magada ning tõid talle sinna ka süüa, kuid hommikuti ajasid ta jälle puhvertsooni jõlkuma ja tara vahelt uudistavatele reporteritele midagi karjuma.