Poliitika

BLOGI | Kaja Kallas ei vabandanud Jüri Ratase suunas tehtud väljaütlemise eest: tema solvumine on pisut teeseldud ja väga valikuline (161)

Ohtuleht.ee, 14. november 2019 21:35
Foto: Robin Roots
Neljapäeval oli "Esimese stuudio" otse-eetris Reformierakonna esimees ja opositsiooni juht Kaja Kallas. Õhtuleht tõi saate lugejateni otseblogi vahendusel.

Saatekirjeldus lubas põnevat saadet: Opositsioon tahtis neljapäeval maaeluminister Mart Järvikut (EKRE) umbusaldada, kuid see kukkus läbi. Mis oli selle käigu mõte? Kas Kaja Kallase tunneb, et peaks jõulise väljaütlemise pärast Jüri Ratase ees vabandama?

22:20

Saade lõppes. 

22:20

Reitingutest - Jüri Ratas tõusis, toetus teile langes. Kas Keskerakond teeb midagi õigesti ja Reformierakond valesti?
Kallas: Reformierakond võitis siiski valimised, meil üheksa kohta rohkem kui Keskerakonnal. Reitingute agentuure on palju ja enamuses oleme Keskerakonnast üle kümne punkti ees. Arvan, et teen täiesti õigesti. 

Mis arvate, kuidas teie kurikuulus väljaütlemine mõjutab tulevasi reitinguid?
Kallas: Pole õrna aimugi. 

22:18

Kas Järviku juhtum saab laheneda nii, et hundid söödud, lambad terved? 
Kallas: Järviku juhtum saab laheneda ainult nii, et ta ei jätka ministrina, sest ta on näidanud väga selgelt, et see amet käib üle jõu ega mõista selle ametiga kaasnevat vastutust ning on seal avaliku huvi esindamiseks. 

EKRE on kritiseerinud prokuratuuri, näiteks Mary Krossi juhtumi tõttu, mis lõpetati oportuniteediga. Kas saate aru, et see riivab mõne inimese õigustunnet? 
Kallas: Jah, olen sellest lugenud, aga oportuniteet ei tähenda karistusest pääsemist. Ta peab maksma trahvi, lõpetati, sest menetlus oleks võetud aega ja raha. Oportuniteeti kasutatakse menetluste lõpetamiseks maksumaksja raha kokku hoidmiseks. Siin on vaidlus, kas oli piisav avalik huvi, et oleks pidanud seda edasi menetlema. 

Kas teie kui vandeadvokaadi hinnangul tegi prokuratuur tööd hästi?
Kallas: Alati on parem, kui asjad saavad lõpetada kokkuleppel ja pikka menetlust ei ole. Kohtujärjekorrad on väga pikad, selle üle kurdetakse ju, miks menetlused nii kaua aega võtavad. Meil on vähe kohtunikke, kel väga palju tööd. Kui nad peavad menetlema väikseid asju, milles puudub menetlushuvi, siis see aeg on piiratud. Alati, kui sa teed midagi, ei tee sa midagi muud. Võib-olla on samal ajal mõni oluline korruptsioonikaasus on menetlemata, võib-olla mõni raske isikuvastane kuritegu. See on valiku koht. 

Kas teile tundub ka, et seal polnud avalikku huvi?
Kallas: Ma pole advokaadina tegutsenud alates 2010. aastast ehk ma väga detailseks ei lähe ehk väga detailseks ei lähe. Kui räägime puhtalt sellest menetlusest, mitte Mary Krossi isikust, vaid menetluse endast, siis selle suhtes pole suurt avalikku huvi. Keegi kahju ei kannatanud. 

Aga ühiskond kannatas ju kahju, see oli väga poliitiliselt laetud juhtum
Kallas: lähen väga libedale teele - meil on võimude lahusus. Tegelikult ei ole õige minna sinna pärusmaale ja hakata kritiseerima teise võimu tööd ja andma sellele hinnanguid. Ei tea, kas on võimalik edasi kaevata, aga igaljuhul on kohus niimoodi otsustanud.

22:08

Valijad ootavad, et saate võimule, aga need sammud liigutavad võib olla seda paati teises suunas?
Kallas: Need pole võrreldavad. Helmed said valitsusse nädal pärast Ratase kritiseerimist. See on veidi silmakirjalik ja Ratase solvumine on pisut teeseldud ja väga valikuline. 

Kui on nii palju umbusaldamisi järjest, kas see ei devalveeri selle tähendust?
Kallas: Meile ei meeldi neid teha, aga meile ei jää midagi muud üle. Meile ei meeldi, kuidas rünnatakse õigusriike, vähemusi ja kuidas üritatakse riiki oma sõpradele taskusse toppida. Peame reageerima, sest järgmisel korral öeldakse, et "eelmine kord te ju ei umbusaldanud, kuidas see on nüüd hullem kui varem?". Meil ei jää midagi muud üle, kui see valitsus toimetab nii nagu toimetab. 

22:05

See pole esimene aps Ratase suunas, umbusaldasite teda varem. Miks sellised käigud järjest?
Kallas: Ajalugu hindab, kes on eksinud. Kui vaadatakse tagasi, siis arvan, et minu käike ei hinnata negatiivsena, vaid minu käike hinnatakse nii, et üritasime kõikide vahenditega, mis meie käsutuses on, Eestit lõhkumise eest kaitsta. 

22:03

Kallas: Kui kaugele laseme minna, kuhu on see piir nihutatud? Praegu lastakse ministril edasi olla, kuigi on tulnud ilmsiks korruptiivsed seosed. 

Kas te tsementeerida seda valitsust? 
Kallas: See ei ole minus kuidagi kinni. Nad on koalitsioonis ka objektiivsetel põhjustel. Isamaa on valitsuses nii kaua kuni saavad pensionisüsteemi lõhutud. EKREl on praegune valitsus ainus võimalus olla valitsuses. Mina pole rünnanud, vaid vastasin küsimusele, kas olen Jüri Ratase juhitud valitsusse nõus minema. Mina ei saa. Minul on põhimõtted. 

22:01

Oli selle ütlemine viga?
Kallas: See on huvitav. Esiteks tundub, et reageeringud on kahepalgelised, kui vaatame, mida Ratase koalitsioonipartner on öelnud just näiteks riigireetmise kohta, nagu näiteks et Ratas on Kremli viigileht. Nädal hiljem astus Ratas nendega valitsusse. Kas te pole väsinud sellest, et keskendume sellele, mida keegi ütles? Peaksime keskenduma rohkem sisule. Peaksime tegelema muredega.

Kui keegi ütleb midagi koalitsioonis, toote selle välja. See on ju poliitikute töö. 
Kallas: Peame välja tooma, kui rünnatakse inimgruppe ja vähemusi, kui õõnestatakse õigusriike. See on uus tase, kuhu oleme jõudnud. Loomulikult peame kõik oma sõnu valima ja olema lugupidavamad. Saan aru, et väga lihtne on rääkida sellest, mida keegi ütles, aga olulisem on rääkida sellest, mis Eesti inimesi päriselt mõjutab. 

Kas väljaütlemine oli ebaõnnestumine? 
Kallas: See, et Ratas on põhimõtetest loobunud, on seisukoht, mille taga seisan. Vaadates ajalugu, kuidas Ratas ütles, et EKREga valitsust ei tee, siis helistas koheselt pärast valimisi esimesena Mart Helmele. 

21:56

Kas olete valmis täna Jüri Ratase ees vabandama?
Kallas: Esiteks ma pole rääkinud riigireetmisest, mida Ratas üritab mulle inkrimineerida. 

Kuidas saab siis tõlgendada seda "müüks maha kui saaks" kui mitte reetmisena?
Kallas: Kui võtate sõnaraamatu, siis seal "maha müümine" on näitena kui "oma veendumustest loobuma". Pole ühtegi viidet reetmisele. Ütlesin lausega seda, et Ratasel pole põhimõtteid. 

21:54

Kas umbusaldus polnud vajalik sellepärast, et valitsuskriisilt hakkas tähelepanu liikuma teie öeldule?
Kallas: See oli Jüri Rataselt väga osav nipp, et see nii suureks mängida. Tema soov oli usalduskriisilt tähelepanu ära viia. 

See oli teie vastukäik?
Kallas: Ei. Rääkisime Järviku umbusaldusest juba siis, kui oli listeeriaskandaal. Kui tuli veel huvide konflikti kaasus, siis millist alust veel vaja? Süüdistusi ja rikkumisi on üksjagu.

21:50

Kas komisjon päästab Ratase valitsuse? 
Kallas: Komisjoni eesmärk on võita aega, lootus on, et tulevad uued skandaalid. Umbusalduse käigus tuli välja, et Järvik on üritanud kiiresti muuta maaeluministri põhimäärust, et kaotada ära töökohti ning sellega vabaneda tööohutuse asekantslerist. Eesti on kindlasti saanud kannatada.

Väga raske on ette kujutada, et jätkavad nii maaeluminister, asekantsler kui ka kantsler. Oluline on põhjus, miks kantsler vabastatakse.

21:48

Miks Ossinovski ei liitunud umbusaldusega?
Kallas: Ei oska tema eest rääkida.

Miks te ei oodanud ära riigisekretäri komisjoni tulemusi? 
Kallas: See on olemuslikult vale. Peame andma Järvikule poliitilise hinnangu, ta peab võtma poliitilise vastutuse. Ametnikud ei saa vastutada. Teiseks, mida tehakse kaasa tahtlikult või tahtmatult, minnakse kaasa retoorikaga, et meie uurimisasutused pole pädevad. See seab igaljuhul kahtluse alla prokuratuuri uurimise tulemused.

21:46

Kas nüüd pole koalitsioon tugevam kui nädala alguses? 
Kallas: Mina räägin põhimõtetest ja väärtustest, teie poliittaktikast. Kui vaatame, mida Järvik üritab korda saata - on kindlad tõendid, et ta eelistab erahuve avaliku huvile. Järvik on valetanud korduvalt ja see justkui ei loe. Kui Kingo valetas, siis oldi väga resoluutsed. Kui koalitsioon midagi ei tee, jääb see patt nende hingele. Kui opositsioon midagi ei tee, läheb see koguaeg hullemaks. Umbusalduse avaldamine on üks tööriistu. 

21:44

Mis mõtet on ministrit umbusaldada, kui on ette teada, et see kukub läbi? 
Kallas: Ei ole ette teada arvestades, mida ütles varasemalt Isamaa fraktsiooni juht. 

Tõeliselt uskusite? 
Kallas: Eile istusid nad siin samas kolmekesti kõrvuti koos nagu ka koalitsioonis. Täna 56 koalitsioonihäälest jäi järele 51. Rääkides ükshaaval Isamaa saadikutega, siis paljudel oli ebamugav olla, sest faktid on teada ja suures saalis ilmnes, et Järvik ei saa aru vastutusest ega sobi maaeluministri kohale. 

21:41

Saade algas! 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee