Maailm

Õpilased šokis: armastatud õpetaja ähvardas nad maha lasta! (2)

Toimetas Greete Kõrvits, 14. november 2019 17:38
Õpilased on jahmunud, kuna õpetaja Julie oli nende vastu alati lahke. Foto on illustreeriv.Foto: PantherMedia/Scanpix
Washingtoni osariigi keskkooliõpetaja ütles telefonikõnes tuttavale, et kavatseb oma õpilased maha lasta. Seda pealt kuulnud inimesed pöördusid igaks juhuks politseisse, kelle jahmatuseks jäi õpetaja kindlaks oma ähvardusele õpilased, kellele ta muidu väga meeldib, ära tappa.

Võiks ju arvata, et tegemist oli endast väljas õpetaja hetke ajel välja pahvatatud liialdusega. Ent kui politsei 58aastase Julie Hillend-Jonesi kodus teda küsitles, ei võtnud ta oma sõnu tagasi. Õieti ta isegi kordas oma ähvardust.

Uurijad räägivad kohalikele lehtedele, et nad pole kindlad, milline intsident sellise väljaütlemise võis põhjustada. Ühtki õpilast Hillend-Jones telefonikõnes nimepidi ei maininud. Ehkki kooli territooriumil ta telefonikõne ajal ei asunud, viibis ta kirjelduste järgi siiski töökeskkonnas, olles seega ilmselt kolleegidest ümbritsetud.

Kuigi ta oma ähvardust tagasi ei võtnud, ei leidnud uurijad naise Puyallupi linnas asuvast kodust, kus too oma abikaasaga elab, ühtki tulirelva. Veelgi kummalisemaks teeb olukorra see, et õpilaste sõnul pole sugugi tegemist sedasorti õpetajaga, kellega nad läbi ei saa. „Ma olin jumala šokis, kui kuulsin, et see oli tema, sest ta on ikka väga selline tulen-ja-aitan-sind tüüpi õpetaja,“ sõnas üks kümnenda klassi tüdruk Komo Newsile. Julie Hillend-Jones õpetab matemaatikat ja programmeerimist ning on Puyallupi koolides töötanud üle 20 aasta.

„Ta on muidu väga tore õpetaja,“ lisab üks poiss. „See on väga traumeeriv, sest see on ju õpetaja, kelle käe all mina koolis üles kasvasin, käisin lõunavahetundidel tema juures niisama juttu ajamas. Ta oli alati väga abivalmis.“ Ka politsei sõnul pole Hillend-Jonesi ja tema õpilaste vahel teada ühestki varasemast konfliktist.

Ähvardusi on USA koolides palju

Koolid kogu riigis muretsevad potentsiaalsete koolitulistajate pärast. Kuna relvade omamise-ostmise osas on poliitikud üldiselt tõrksad piiranguid seadma, jääb koolide õlule laste turvamine metallidetektorite, koolituste ja isegi kuulikindlate seljakottidega. ABC News kirjutab, et vähemalt kolmveerand Ameerika koolidest korraldab kooliperele õppusi juhuks, kui majja peaks tulistaja sisenema. Nende seas ka väga paljud algkoolid. Pea kõigis USA koolides on olemas nn tulistamise kriisiplaan.

Kui kooliaasta jooksul ükskõik millist kohalikku lehte lugeda, siis näeb regulaarseid lugusid sellest, kuidas mõnes koolis pidasid korrakaitsjad kinni õpilase, kes kas tegi otseseid ähvardusi või rääkis koolitulistamisest või relvadest viisil, mis teisi murelikuks tegi. Paljudel juhtudel võivad pihtide vahele sattuda ka niisama nalja teinud õpilased. Politsei aga nalja ei mõista.

Õpetajad teevad sedasorti ähvardusi harva. Ent nagu Puyallupi politseiülem osutab, kui nad nabivad kinni ja pistavad kongi mõne koolijütsi, kes samasuguse ähvarduse teeb, siis pole mingit põhjust õpetajat kuidagi teisiti kohelda.