Poliitika

Kes on riigisekretär Taimar Peterkop ja millega ta tegeleb? (17)

Johanna-Kadri Kuusk, 14. november 2019, 15:45
Praegune riigisekretär Taimar Peterkop Foto: Tiit Blaat/ Ekspress Meedia
Peaminister Jüri Ratase soovil on riigisekretär Taimar Peterkop kokku pannud komisjoni, millel on kuni 23. novembrini aega, et maaeluminister Mart Järviku ümber puhkenud skandaali selgust tuua. Kes on praegune riigisekretär Taimar Peterkop ja kuidas on ta seotud valitsuse igapäevatööga?

Kuigi Peterkopi praegune põhiülesanne on Järvikut uurivat komisjoni juhtida, korraldab ta muul ajal Vabariigi valitsuse seaduse kohaselt valitsuse tööd ja juhib riigikantseleid. Riigikantselei juhtimisel on tema roll võrreldav ministri tööga, kuna tal on kantselei juhtimisel samasugused õigused, mis on ministritel oma ministeeriumite juhtimisel. Riigisekretär võtab sõnaõigusega osa kõigist valitsuse istungitest ja koostab nende päevakorra kava. 

Samal teemal

Lisaks nõustab riigisekretär peaministrit riigi julgeoleku küsimustes, korraldab valitsuse julgeolekukomisjoni tööd ning koordineerib riigi julgeoleku ja riigikaitse juhtimist.

Riigisekretär jälgib, et valitsuse õigusaktide eelnõud oleksid vastavuses põhiseaduse ja teiste seadustega, ning annab kaasallkirja valitsuse määrustele, korraldustele ja istungi protokollidele. Samuti korraldab ta seda, kuidas valitsuste määruseid ja korraldusi avalikkusele teatavaks tehakse.

Riigisekretär hoiab ka riigipitsatit, mis on vajalik suursaadikute nimetamiseks ja ära kutsumiseks, konventsioonide ratifitseerimiskirjade ja välislepingute kinnitamiseks. Riigisekretär käib vajadusel riigipitsatiga Kadriorus vajalikke dokumente pitseerimas.

Kes on praegune riigisekretär Taimar Peterkop?

Peaminister Jüri Ratas määras Peterkopi riigisekretäriks 10. detsembril 2018 ja nimetas teda toona professionaalseks, vastutustundlikuks ja usaldusväärseks juhiks. „Taimar Peterkop on ennast tõestanud mitmes riigiasutuses ning omab laiapõhjalist juhtimiskogemust ja arusaama riigi toimimisest,“ märkis Ratas ning lisas, et Peterkop vastab kõigile nendele omadustele, mida tema riigisekretärilt ootab.

Peterkop on lõpetanud Tartu Ülikooli õigusteaduskonna ning USA maaväe sõjakolledži magistrikraadiga strateegilises juhtimises. Aastatel 2008–2010 oli ta kaitsepoliitika nõunik Eesti suursaatkonnas Washingtonis ning pärast seda kaitseministeeriumi õigus- ja haldusküsimuste asekantsler. Aastatel 2001–2008 töötas ta kaitseministeeriumis, esimesed neli aastat õigusosakonnas rahvusvahelise õiguse büroo juhatajana ning hilisemad kolm aastat operatsioonide ja kriisireguleerimise osakonna juhatajana.

„Erinevates riigiasutustes omandatud kogemused on andnud mulle väga laia ja mitmekülgse pildi riigi toimimisest ning hea põhja riigisekretäri nõudliku töö tegemiseks,“ sõnas Peterkop ametikoha vastu võtmisel ja kinnitas toona, et võtab seda kui suurt vastutust.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee