Eesti uudised

Rumeenia põldudele maetud eestlaste rahast on järel vaid sendid (13)

Maaleht, 14. november 2019 08:16
Foto: Tiit Tamme
Tosin aastat tagasi kaotasid paljud Eesti inimesed raha, suunates seda Rumeenia kinnisvara investeerimis­programmi – nüüd üritatakse rämps­kinnistuid müüa, et päästa veel, mis vähegi annab.

Tegu on 2007. aastal toimunud ettevõtte OÜ IPC Romanian Land Portfolio võlakirjade emissiooniga, millest võttis osa ka Swedbank, märkides oma klientide nimel väärtpabereid ehk sisuliselt pai­gutas võõrast raha investeeringuna Ru­­mee­nia maaärisse ja võttis endale seega investorite suhtes ka hoolsuskohustuse.

Emissioonist laekunud raha eest osteti Ru­mee­nias 46,3 ha põllumaad ja selleks kulus ca 8,5 miljonit eurot, mis teeb maa soetamise keskmiseks kuluks 181 425 eurot/ha ehk 18 eurot/m² – oli teada siis ja on selge ka praegu, et Rumeenia põllumaa keskmine väärtus oli toona 1000 ja praegu ca 2000 eurot/ha. Tagantjärele selgus, et nn Rumeenia maaportfellis olevate maade eest maksti kohati enam kui sada korda keskmisest väärtusest kõrgemat hinda, ja kui 2011. aastal jõudis kätte esimene võlakirjade väljaostutähtaeg, polnud selleks raha ega vähimatki lootust neid maid investeeringuga võrreldavas summas reali­seerida.

„Piisanuks kohal käimisest ja nende maade asukohtade nägemisest, et aru saada – nende väärtus ei ole kümneid ja isegi sadu tuhandeid eurosid hektari eest, nagu väidetavalt maksti, vaid investeeringu mõttes on enamik nendest maadest suhteliselt mõttetud,“ selgitab endine Moldova suursaadik Eestis Victor Guzun, kelle sõnul asuvad maatükid sellises kohas, et mingite elamu- või äriarenduste mõttes pole neil vähimatki perspektiivi.

Refereeritud artikli täistekst Maalehes.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee