Eesti uudised

ÕITSEV ÄRI: enim lähevad kaubaks potentsitooted ja kaalualanduspreparaadid

Kes teab, mida sisse sööd? Toidulisandite koostis jääb valdavalt kontrollimata (1)

Liina Hallik, 13. november 2019 21:35
Toidulisandite valik võtab silme ees kirjuks. Foto: Robin Roots

Aastas tuleb turule ligi 800 uut toidulisandit. Need tuleb registreerida veterinaar- ja toiduametis, kus uuritakse küll pakendi märgistust, ent sisu ei analüüsita. Ka päritoluriigi märkimine pakendile pole kohustuslik. Nii võib „Eesti toote“ sildi all rahulikult müüki paisata imettegeva India pulbri. 

„Sisu osas on kontrolli väga keeruline teha,“ põhjendab veterinaar- ja toiduameti toiduosakonna peaspetsialist Airika Salumets. „Kui on ühekomponentne preparaat, siis on lihtne – otsitakse konkreetse mineraalaine või vitamiini sisaldust. Aga kui on erinevaid lisaaineid ja taimeekstrakte, siis on neid väga raske tuvastada. Lähtume eeldusest, et toote märgistus vastab tegelikkusele.“

Aastas tuleb VTA-l registreerida ligi 800 uut toodet. Enamik avaldusi rahuldatakse. Kuna kõiki põhjalikult kontrollida ei jõua, vaadeldakse rohkem kolmandate riikide tooteid. Luubi all on Ameerika ja Venemaa, kust tuleb palju preparaate. „Seal on teistsugused nõuded, mistõttu võivad sealt toodud toidulisandid sisaldada aineid, mis ei ole Eestis lubatud,“ selgitab Salumets. 

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

17.11.2019
VANGI! Dopinguärimehed mõisteti aastateks trellide taha
28.11.2018
ARVUSTUS | Toidujura tuvastamise käsiraamat: miks kipakad teooriad nii palju kummardajaid leiavad
08.11.2017
Erektsioonihäired ja ülekaal: valehäbi sunnib inimest ostma eluohtlikke võltsravimeid

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee