Maailm

Soomes on üllatavad tooted odavamad kui Eestis, ent teenustes on hinnavahe suur (62)

Toimetas Aare Kartau, 13. november 2019, 12:14
Enamik kaupadest on Soomes kallim kui Eestis.Foto: AFP/Scanpix
Eesti konjunktuuriinstituudi hinnavõrdlusest selgub, et üksikud tooted on Soomes odavamad, ent üldjoontes jäävad Eesti hinnad põhjanaabritele veel tunduvalt alla, vahendab Yle.

Näiteks mähkmed on Helsingis kuni 30% odavamad kui Tallinnas. 68 mähkmega Pampersi pakk maksab siin 13.32 eurot, seevastu Soomes 9.28. Soomest on mõistlik osta ka näiteks D-vitamiini (21% odavam), teed (19%), tumedat šokolaadi (6%) ja kohvi (5%). Siiski on paljud tooted Eestis odavamad.

Kõige suurem hinnaerinevus esineb porgandi puhul. See tervislik juurvili on Eestis lausa 61% odavam ehk kilo porgandit maksab meil 54 eurosenti, ent Helsingis on selle hinnaks 1.38 eurot. Veel on Eestis palju odavamad Coca-Cola (59% odavam kui Soomes), kanafilee (52%), piletid (50%) ja viin (39%). Konjunktuuriinstituudi kogutud andmetest võib järeldada, et Soomes on meie silmis mõistliku hinnaga just hädavajalik ja tervislik kaup. Alkohol, suure suhkrusisaldusega karastusjoogid ning teised n-ö ebatervislikumad tooted on põhjanaabrite juures siiski üldjoontes märgatavalt kallimad.

Viimase kolme aasta jooksul on Eesti hinnatase Soomele lähenenud, ent vahe on siiski veel võrdlemisi suur. Eurostati hinnangul on Eesti hinnatase 80% Euroopa Liidu keskmisest. Soomes on see aga 122%. Suurem hinnaerinevus kahe riigi vahel pole mitte toodetes, vaid hoopis teenustes. Madalam sissetulekutase piirab Eestis kohalike teenuste ja toodete hinda. Seepärast on soomlaste seas levinud komme käia üle lahe näiteks kasvõi juuksuris, mis on Soomes ligi 86% kallim või tarbida hambaraviteenust (suurim erinevus võib ulatuda 195%).

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee