Poliitika

GALERII JA VIDEO | Jüri Ratas riigikogus: Kaja Kallas tõestagu, et ma olen riigireetur! (119)

Johanna-Kadri Kuusk, 13. november 2019 12:01
Foto: Stanislav Moškov
Kolmapäevases riigikogu infotunnis olid saadikute ees peaminister Jüri Ratas, rahandusminister Martin Helme ning majandus- ja taristuminister Taavi Aas. Päevakorra järgi on 15 küsimusest kümme suunatud peaministrile, neli rahandusministrile ning üks majandus- ja taristuministrile.
 

Samal teemal

Ratas: Kaja Kallas tõestagu, et ma olen riigireetur!

Kohe infotunni alguses tuli jutuks opositsiooni juhtiva Reformierakonna esimehe Kaja Kallase teisipäevane süüdistus Jüri Ratasele, et viimane on valmis esimesel võimalusel Eesti riigi maha müüma. Seda Taavi Rõivase küsimuse peale, kuidas reageerib peaminister siseministri süüdistusele, nagu oleks Eestis prokuratuuri töö poliitiliselt kallutatud.

Ratase sõnul peab Kaja Kallas vastutama oma sõnade eest ja prokuratuuri uurimise käigus tõestama, mille põhjal väidetakse, et peaminister on valmis eesti riigi reetma. „Kui selliseid asju öeldakse, siis tuleb võtta vastutus. Ei tasu pugeda kellegi teise selja taha, et kui minister Järvik tagasi astub, siis ta vabandab oma sõnade eest,“ torkas Ratas.

Kaja Kallas vaidles selle peale vastu, et tema ei ole kordagi rääkinud riigi reetmisest ja peaminister valetab riigikogu saalis. Samuti toonitas Kallas, et tema sõnum oli esile tuua, kui oluline on Ratase jaoks peaministri koht. „Ma ütlen, et ma ei ole trügija vend,“ vastas Ratas Kallasele, mispeale kõlas saadikute seast selge naerupahvak. „Te ütlete, et te ei ole rääkinud riigi reetmisest, aga samas ajakirjanduses lubate Järviku lahkumisel vabandada. Kui te ei ole siin riigi reetmisest rääkinud, siis mille eest te vabandate?“

Ratas lisas, et nüüd on prokuratuuril võimalik Kallase ütluse uurimisega näidata, et institutsioon ei ole poliitiliselt kallutatud.

„Ma armastan Eestit ja eestlasi!“

Sotsiaaldemokraatide juht Indrek Saar pani küsimärgi alla peaministri väärtushinnangud, kuna tema väitel oli Ratas lubanud enne valimisi seista sidusa ühiskonna eest. Teisipäeval Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee (ENPA) eesti delegatsiooni valitud Urmas Reitelmann on Saare sõnul inimene, kes on oma väljaütlemistes nimetanud osasid Eesti elanikke parasiteerivateks tibladeks. „Kuidas te põhjendate nendele solvatud inimestele seda, et selline saadik läheb Euroopasse Eestit demokraatia ja inimõiguste teemal esindama?“

Ratas märkis, et enne valimisi mainitud äärmuslikud väärtushinnangud ei ole EKREga koos koalitsiooni tulnud. „Ma usun, et praegune koalitsioon on Eestile parim praeguses kontekstis,“ kinnitas ta. Rääkides Reitelmannist toonitas Ratas, et riigikogu saadikuna ei ole Reitelmann oma uueks ametikohaks teistest parem ega halvem. „Eesti rahvas on ta sinna valinud,“ märkis ta.

Helme: me oleme rünnaku all

Sotsiaaldemokraat ja endine siseminister Katri Raik küsis rahandusminister Martin Helmelt endise ministri Kert Kingo tagasiastumise valguses, kas EKREs koheldakse mehi ja naisi võrdselt. „Tavaliselt on ministril kombeks vabandamise järel tagasi astuda,“ märkis ta, vihjates praegusele skandaalile konservatiivist ministri Mart Järvikuga.

„Kui teie, sotsid, ajate taga võrdust puhtsalt võrdsuse pärast, siis meil, konservatiividel, on selles teemas veidi teised vaated. Kõik inimesed ei olegi ühesugused, et nad saaksid võrdselt omavahel võistelda. Meie arvates ei pea mehed ja naised võistlema omavahel. Nad saavad üksteist täiendada selleks kõige pühama liiduga – abieluga. See on silmanägemise ja kuulmiseta võrdlus Kert Kingo ja Mart Järviku juhtumite vahel. Ei saa igat küsimust taandada meeste ja naiste vahelise vastuseisu peale,“ vastas rahandusminister Martin Helme.

Helme vihjas ka sellele, et nende erakond on rünnaku all. „Kui me räägime poliitilises võitluses taanduma sunnitud ministritest, siis ei meeldi see ühelegi erakonnale. Meid teeb murelikuks ja vihaseks see, et meedia ja opositsioon valib välja ühe meie ministri, valab ta üle sopaga ja siis vaatab valitsuse poole, et ta lahti lastaks,“ lisas ta.

Riigikogu erikomisjon arutab Järviku juhtumit, minister ise kohale ei tule

Sotsiaaldemokraat Lauri Läänemets tõi välja, et riigikogu erikomisjon koguneb neljapäeval, et arutada minister Järvikuga seotud korruptsioonikahtlustust. Läänemetsa sõnul soovitakse selle adekvaatseks arutamiseks Järvikut ütlusi andma, mida minister ei saavat teha, kuna ta on juba valitsuse istungiga hõivatud. Läänemets palus Jüri Rataselt luba, et Järviks saaks siiski istungist hoolimata kohale tulla, kuna see paistis olevat maaeluministri ainus vabandus. 

Ratas selgitas, et valitsuse päevakord pandi paika enne, kui erikomisjon selle kutse talle saatis. Ta kinnitas, et küll Järvik ka lõpuks erikomisjoni ette jõuab.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee