Foto: Martin Ahven
Toimetas Triinu Laan 13. november 2019 11:26
Reedel Tallinnas Raekoja platsil avatav Euroopa parim jõuluturg tõotab kohale meelitada varasemast enam külastajaid.  

Läinud detsembris Euroopa parimaks valitud jõuluturg suurendas hüppeliselt piiritagust huvi nii turu kui Eesti pealinna vastu. Tallinn tõusis veebilehel European Destinations enim huvi pakkuvaks talvereisi sihtkohaks. Mullusel internetihääletusel oli Tallinna jõuluturg edestanud ka selliseid suurlinnu nagu Strasbourg, Viin ja Brüssel.

„Varem on linnades, kuhu on läinud samasugune tiitel, suurenenud turistide hulk isegi rohkem kui kolmandiku võrra. Seetõttu ootame ka Tallinnasse eeloleval jõuluajal varasemast rohkem külalisi. Neil ei tule siin kindlasti pettuda, sest nii 800-aastasel vanalinnal kui ka jõuluturu korraldajal on traditsiooniliste tugevuste kõrval pakkuda ka palju uut. Nii näiteks korraldatakse sel aastal koostöös linnamuuseumiga põnevaid jõuluretki ajaloolises vanalinnas,“ tutvustas eesootavat Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Pühapäevased jõuluretked algavad Raekoja platsi kuuse alt 1. detsembril: eestikeelsed retked kell 14.30, venekeelsed kell 15 ja ingliskeelsed kell 15.30. Umbes poolteist tundi kestvale retkele, mis hõlmab ka muuseuminäitusi, paneb punkti kuum glögi keskaegses kaitsetornis.

Lisaks on jõuluturu korraldaja võtnud seekordsesse programmi veel mõndagi uut. Avatakse Hiiumaa väiketootjate majake, et pakkuda saarel toodetud kalašokolaadi, käsitööleiba mustsõstraga, lambakintsu jpm. Eraldi ala tuleb maiasmokkadele ja ka kunstisõpradele. Ennekõike keskendub turg kohalikule toodangule. Samas pole korraldaja loobunud külastajate seas hinnatud traditsioonidest. Endiselt pakutakse nädalavahetuseti kultuuriprogrammi, milles lööb kaasa ligi 3000 esinejat. Esimesel advendil süütab linnapea küünla ja saabub jõuluvana.

Varasema lepingu lõppedes viis Kesklinna valitsus suvel läbi riigihanke, et leida jõuluturu korraldusteenuse osutaja järgmiseks kolmeks aastaks. Väljavalituks osutus senine korraldaja 5+ Capital OÜ. „Nende pikaajaline kogemus ja ühtlasi ka avatus uutele ideedele lubab meie jõuluturul jätkuvalt olla atraktiivne nii tallinlaste kui turistide jaoks,“ ütles konkursi lõppedes Kesklinna vanem.

Koos jõuluturu avamisega süüdatakse eeloleval reedel kell 17 tuled Raekoja platsi kuusel. Jõuluturg jääb avatuks kolmekuningapäevani.