Poliitika

Kaja Kallas: võtan sõnad tagasi, kui Järvik täna lahkub (252)

Toimetas Triinu Laan, 13. november 2019 10:20
Foto: Martin Ahven
Teisipäeval andis Reformierakonna esimes Kaja Kallas "Aktuaalsele kaamerale" intervjuu, milles väitis, et peaminister oleks valmis Eestit maha müüma. Jüri Ratas kirjutas selle peale sotsiaalmeedias, et  Kallas süüdistab teda sisuliselt riigireetmises ning ta ootab opositsiooniliidrilt vabandust. 

Kallas kinnitab, et ei ole Ratast süüdistanud reetmises, ning lubab vabandada, kui maaeluminister Järvik täna ametist lahkub. 

Samal teemal

"Ma ei ole teda süüdistanud riigireetmises, see on Jüri Ratase enda poolt lisatud dramaatika, et juhtida tähelepanu eemale maaeluministri skandaalilt ja siseministri rünnakutelt prokuratuuri suunal. Küll aga on ta oma tegudega näidanud, et peaministritool on talle tähtsam kui ükski põhimõte, väärtus või valijatele antud lubadus," kirjutab Kaja Kallas oma blogis

Kallas leiab, et Jüri Ratas on teinud kõike, et jätkata tööd peaministrina. 

"Kui korduvalt rünnatakse õigusriiki, kui ministrid ületavad oma võimupiire (meenutame Elmar Vaheri skandaali või rahandusministri poolt Euroopas oma seisukohtade esitamist Eesti seisukohtade pähe), kui kahjustatakse Eesti välismaist mainet ja seeläbi julgeolekut, kui seatakse kahtluse alla õigusinstitutsioonide sõltumatus, kui seeläbi õõnestatakse usaldust demokraatiasse, kui köetakse üles viha, mis lõhestab ühiskonda, siis Jüri Ratas laseb sellel kõigel sündida, sest ründajateks ja vihaõhutajateks on inimesed, kes võimaldavad tal jätkata peaministrina," kirjutab Kallas. 

"Kui ministrid järjepanu valetavad ja need valed tulevad päevavalgele, kui valetamisest on saanud valitsuse liikmete argipäev, siis vabastab Jüri Ratas ministri ametist ainult siis, kui see EKRE juhtidele sobib, sest nemad tagavad sellele, et Ratas saab jätkata peaministrina," leiab Kallas. 

Kallas lisab, et kui tuleb välja, et üks minister on tegutsenud oma lapsepõlvesõprade huvides, eelistades avalikele huvidele erahuvisid ning seeläbi võib riigile tekkida kahju 1,1 miljoni euro ulatuses, siis Jüri Ratas saab aru, et asi on paha ja tõsine, sest sellele on korduvalt tema tähelepanu juhitud.

"Aga kui EKRE juhid esitavad ultimaatumi, et sellise ministri vabastamine toob kaasa ka Jüri Ratasele peaministritooli kaotuse, hakkab Jüri Ratas kiiresti otsima võimalusi, kuidas võita aega (tehti uurimiskomisjon) ja leida midagi, mille kohta ta saab öelda, et minister on puhas. Sest ainult nii ta saab olla veel paar päeva/ paar nädalat/paar kuud peaminister. Nii saab ta vastata täna infotunnis kõikidele viimast skandaali puudutavatele küsimustele, et komisjon uurib."

"Kui Jüri Ratas suudab tänase päeva jooksul tõestada, et ta ei ole EKRE ultimaatumi pantvang, siis olen nõus teda tunnustama ja oma sõnad tagasi võtma. Selleks ei pea ta esialgu tegema midagi muud, kui ametist kõrvaldama valetanud ja korruptiivsesse skandaali sattunud maaeluministri. See on samm, mis näitaks, et Jüri Ratas seisab Eesti huvide eest, tal on mingid põhimõtted ja väärtused, mida peab olulisemaks kui peaministritool," soovitab Kallas. 

Teised keskerakondlased nõuavad Kaja Kallaselt vabandamist

Riigikogu keskfraktsiooni esimees Kersti Sarapuu sõnul on poliitiline õhkkond juba muutunud selliseks, et inimesed teevad isiklikke inetuid rünnakuid.
"See on lihtsalt lubamatu ja ma tõesti leian, et Kaja Kallas on vabanduse võlgu!"

"Tunnen Jürit pikka aega ja võin kinnitada, et tema riigimehelikkus on eeskujuks kõigile. Ta suhtub igasse inimesesse ääretu lugupidamisega, ka nendesse, kes ise ei paista silma just kenade väljaütlemistega, ning on olnud osavõtlik meie inimeste murede lahendamisel," tunnustas Sarapuu Keskerakonna esimeest ja valitsusjuhti. "Kaja Kallase väljaütlemine peegeldab opositsioonis oleva Reformierakonna soovi vahendeid valimata võimu juurde tagasi pöörduda. See on aga järjekordne näide sellest, et Reformierakond tuleb valitsusvastutuse kandmisest võimalikult kaugel hoida," kommenteerib Sarapuu. 

Jaanus Karilaid leiab, et Kaja Kallas on närvid kaotanud ja lahmib. "Kuidas saab Mart Järviku isikust sõltuda Kallase täiesti ebaadekvaatne hinnang peaministri kohta. Tundub, et poliitiline liivakeel jookseb - kui sel aastal Reformierakond võimule ei saa, siis järgmine aasta näeme juba uut Reformierakonna esimeest või selle erakonna lagunemist. Ka Keskerakond on õilmitsenud kõrgete reitingute najal, aga sellest üksi jääb väheks."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee