Maailm

Opositsioonipoliitik kuulutas end Boliivia presidendi kohusetäitjaks 

Toimetas Aare Kartau, 13. november 2019 08:27
Jeanine Áñez (keskel) kuulutas end vastuoluliselt Boliivia presidendi kohusetäitjaks.Foto: AP/Scanpix
Boliivia opositsioonisenaator Jeanine Áñez kuulutas end Lõuna-Ameerika riigi ajutiseks presidendiks, kirjutab BBC. Ta asendab ametipostil Evo Moralest, kes meeleavaldajate survel esmaspäeval riigist põgenes.

Moralese erakonda kuuluvad seaduseandjad boikoteerisid presidendile asendaja leidmiseks pühendatud istungit, mistõttu puudus otsuse tegemiseks piisav kvoorum. Vaatamata sellele teatas senati asejuht Jeanine Áñez teisipäeval, et ta on põhiseaduse kohaselt järjekorras järgmine ning lubas peagi uued valimised korraldada.

52aastane Áñez sai presidendi kohusetäitjaks pärast mitmete isikute ametist lahkumist. „Pärast presidendi, asepresidendi ning senati juhi lõplikku lahkumist võtan ma üle presidendi positsiooni, nagu on põhiseaduses ette nähtud,“ teatas endine senati asejuht. Tema võimuletulekut toetas Boliivia kõrgeim põhiseaduslik kohus.

Evo Morales taunis teadaannet, nimetades Áñezi „riigipöördesepitsejast parempoolseks senaatoriks“ ning naise võimuletulekut „alatuimaks ja kõige saatanlikumaks riigipöördeks kogu ajaloos“. Pühapäeval ameti maha pannud president põgenes Mehhikosse, paludes seal asüüli. Mehe enda sõnul oli tema elu ohus.

Samal teemal

12.11.2019
KAOS BOLIIVIAS: tagasi astunud president Evo Morales põgenes Mehhikosse
07.11.2019
FOTOD JA VIDEO | Boliivia meeleavaldajad lõikasid linnapea juuksed maha
22.10.2019
MÄSS: Boliivia meeleavaldajad põletavad valimiskaste