Seisukoht

Seisukoht | Päästerõngaks generaator (1)

Arvo Uustalu, ajakirjanik, 12. november 2019 18:40
Viimane torm on näide sellest, et oma kodu, ettevõtet ja linna annab hea logistika ja üsna väikese investeeringuga edukalt kaitsta. Kui enamikus farmidest tootsid generaatorid piisavalt palju elektrit, et lehmad saaks lüpstud, oli paraku ka lautu, kus varugeneraatorit ei olnud. Tormiga olid vooluta ka sajad hooldekodud, koolid, lasteaiad, haiglad ja mobiilsidemastid. See tähendas, et puudusid ka vesi, kanalisatsioon, side ja küte.

Võrus oli elekter ära seitse tundi. Tekib küsimus, miks linnal ei töötanud ringvoolusüsteemid, kui need üldse olemas olid. Teine küsimus on, miks ei olnud strateegilistes kohtades generaatoreid – et ei seisaks veepumbad ega solgipumplad. Võru haiglal oli generaator küll olemas, kuid see suutis tagada voolu vaid erakorralise meditsiini osakonnas ja operatsiooniplokis. Tagatipuks selgus, et mobiilsidemastidel jagub akusid vaid mõneks tunniks.

Võru alajaama juhtimishoone plekk-katus lendas tuulega elektritraatidesse. Kas piirkonna kõige olulisema strateegilise objekti puhul ei palgatud professionaalset arhitekti, kes pidanuks silmas tuule tugevust ja suundasid? Nõnda suurele linnale ei ole probleem muretseda varugeneraator vähemalt vee ja kanalisatsiooni tarbeks. Kui tegu on hooldekoduga, siis ka sellel on omanik, kes peaks vähemalt veevärgi jaoks generaatori muretsema. Arvata võib, et sama probleem on paljudes omavalitsustes ja asutustes. Kriisikomisjonide töö ei peaks seisnema pelgalt tormi tagajärgede likvideerimises ja igal sellisel komisjonil on ju ka vastutav juht.

Samal teemal

24.10.2019
Jälle pimeduses: Tartus 448 Elektrilevi klienti elektrita

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee