Galeriid

GALERII | Vene teatri saalis etenduv ballet „Kuldne tempel“ viib vaataja Jaapanisse 

Ohtuleht.ee, 12. november 2019, 17:18
Balletilavastus Kuldne Tempel pressiüritus Foto: Teet Malsroos
EV100 juubeliks valminud balletilavastuse “Keres” loominguline meeskond tuleb 2020. aasta kevadel välja uue lavastusega “Kuldne Tempel”, mis põhineb jaapani kirjaniku Yukio Mishima tuntud teosel.

Kyôtos asuva Kinkakuji templi mahapõletamise intsidendil põhinev Mishima Yukio (1925-1970) tuntuim romaan jälgib noore munga ja Kuldse Templi kummalisi suhteid, mis hakkavad hargnema juba peategelase lapsepõlves, mil ta kuuleb isalt lugusid maailma kõige kaunimast asjast. Tempel kogu oma iluga vallutab nooruki meeled, muudab neid, manipuleerib nendega, kord ilmutades end poisile kõige ebasobivamal hetkel, kord jälle hoides kogu oma ilu endale. Painavas meeltesegaduses ei jäägi noorel mungal muud üle, kui enesevabastuse eesmärgil hävitada selle ilu alge.

Balleti muusikalise materjali kihistused moodustavad soolotšello, eelsalvestatud materjal ja elektroonika. Tšello mängib live’s laval kogu balleti vältel. Salvestuste rea moodustavad ülesvõtted tänasest Kuldsest Templist (salvestatud Jaapanis 2019 veebruaris), salvestatud tšellohelide töötlused ja muusikalised ning loodushelide vihjed Mishima romaanist.

Etenduse koreograaf ja lavastaja on Teet Kask, kelle värskemad lavastused on Milano Balletiteatri „Anna Karenina“ ja „Luikede järv“, on rahvusvaheliselt tunnustatud koreograaf. Ta on töötanud Rahvusooperis Estonia, Stockholmi Kuninglikus Ooperis, Norra Rahvusooperis ja Gruusia Riiklikus Ooperiteatris. Kase looming hõlmab üle 50 tantsulavastuse. Eestis nähti viimati tema Lepo Sumera muusikale loodud balletti „GO – mäng kahele“ Vanemuise teatris.

Helilooja on etendusel Timo Steiner, kes on loonud ooperid Rahvusooperile Estonia („Kosjas“ Andrus Kivirähki libretole) ja Nargen Festivalile („2Pead“ Maarja Kangro libretole).

Teine helilooja on Sander Mölder, kes koos helilooja Marianna Liigiga on loonud ooperi „Korduma kippuvad küsimused“, produtsent Peeter Ehala ja kunstnik Kaspar Tamsaluga on tema vedada plaadifirma, mõttelaad ja pidudesari „TIKS“, akustik Linda Madaliku kuulsatele püstolipaukudele tegi ta elektroakustilise teose „R-E-D 1 (reverb-echo-delay)“. Viimaste koostööde hulgas on „San Francisco“ Andres Kõpperi ehk NOËPiga ja „Kui puus pöörleb“ Reketiga.

Ballett “KULDNE TEMPEL” esietendub Vene teatris 16. märtsil 2020.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee