Türgi meedia sõnul on see piiritsoonis passiv mustas rõivas mees ISISega liitunud ameeriklane, kes aga koju tagasi minna ei taha.Foto: AP/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 12. november 2019 17:08
Türgi andis esmaspäeval teada, et hakkab päritoluriikidesse tagasi saatma Süüriasse võitlema läinud ISISlasi. Üks selline seisabki järgmisel päeval Türgi-Kreeka piiril, kusjuures tegemist on Ameerika päritolu mehega.

Hämmingus Kreeka piirivalvurid keeldusid sellist ootamatult välja ilmunud tegelast oma riiki lubamast. Esmaspäeva õhtul Türgist välja saadetud ISISlane üritas Kastaniesi piiripunkti ületada, kuid edasi ta sealt ei pääsenud ning veetis öö kahe riigi vahelises piiritsoonis. Mingeid korrektseid dokumente Türgi võimud talle taskusse ei pistnud, kirjutab Independent. Piirile uudistama tulnud reporterite sõnul üritab mees karjudes neile midagi selgeks teha.

Türgi siseministeeriumi sõnul saatsid nad esmaspäeval tagasi ka ühe taanlase, keda kahtlustavad terrorirühmitusse kuulumises. Taani valitsus kinnitas, et nii tõepoolest juhtus, politseiüksus võttis isiku Kopenhaageni lennujaamas jalamaid kinni. Saksa välisministeerium kinnitas, et Türgiga käivad läbirääkimised seoses vähemalt kolme Saksa kodanikust mehe, viie naise ning kahe lapse tagasitoomise osas. Prantsusmaa sõnul käib neil Ankaraga selleteemaline koostöö juba 2014. aastast.

Esmaspäeval teatas Hollandi kohus otsusest, mis kohustab riiki tagasi võtma ISISlaste lapsed, kuid mitte tingimata nende emad. Süüria vangilaagrites peaks hetkel istuma kusagil 23 Hollandist pärit naist. Need naised on ISISe võitlejatega saanud 56 last.

Mis puudutab Kreeka-Türgi piiril jõlkuvat tüüpi, kommenteeris Türgi president Recep Tayyip Erdogan: „See, kui nad seal piiril passivad, see pole meie probleem. Me saadame neid välja edasi. Kas nemad ka vastu võtavad või mitte, pole meie mure.“

Miks Türgi järsku terroriste ilma peale laiali saadab?

Türgi valitsus andis teada, et asus tagasi saatma kunagi Läänest terroristide ridadega liituma suundunud ISISlasi. Need terroristid on aga Euroopa luure andmeil just need kõige ohtlikumad, sõjas karastunud ja kalestunud.

Põhja-Süürias sõjakäiku tegeval Türgil on plaan tagasi (peamiselt Euroopasse) saata kusagil 2500 terroristi, vahendas Türgi telekanal TRT Haber. Selle arvu ISISe välisvõitlejaid väitis Türgi käes vangis olevat president Recep Tayyip Erdogan. Ta ei täpsustanud, kas need on terroristid, kes kinni nabitud Süürias või juba Türgi pinnal. Ankara teadaanne oli rohkem võidukas kui detailne.

Süüria koalitsiooniväed (lüh. SDF), peamiselt kurdi rahvusest võitlejad aga hoidsid kuni türklaste rünnakuteni oma vangilaagrites enam kui 12 000 terroristi, kellest vähemalt 4000 pärit lääneriikidest, kirjutab BBC. Lisaks veel kümned tuhanded terroristide sugulased-naised-lapsed, keda hoitakse mõistagi meestest eraldi. 

Türgi igatahes teatas, et vangistatud terroristide valvamise ja haldamise eest vastutavad nüüd nemad. Probleem on iseenesest ülitõsine, sest üldiselt ei soovi lääneriigid enda juurest terroristide rüppe põgenenud meeste ega ka nende järglastega eriti tegemist teha. Mitme riigi valitsused võtavad neilt lihtsalt kodakonsuse ära. Ankarat see aga ei heiduta: saadame terroristid tagasi, kust nad tulid, olgu nad enam päritolumaa kodanikud või mitte.

Loe taustaks täpsemalt SIIT.

Samal teemal

Kommentaarid  (12)

K 13. november 2019 13:22
Saadame tõesti sinna tagasi kust nad tulid, on neil mõne riigi pass taskus või mitte, see on õige suhtumine! Kui tuled paadiga Marokkost, saadame tagasi Marokkosse, kui Kreekast, tagasi Kreekasse etc. Erdogan teeb otsa lahti.
Odin 12. november 2019 23:48
Ainult üks variant päästab -kuul. Kui astub üle Kreeka piiri - kuul ja kui astub üle Türgi piiri - kuul. Nii on tee Allahhi juurde nii või teisiti avatud.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS