Krimi

FOTOD KOHTUST | Kohus mõistis Signe Lahteina surma põhjustanud mehele karistuse (50)

Toimetas Johanna-Kadri Kuusk, 12. november 2019 12:33
Signe Lahtein (10. mai 1977 – 2. aprill 2018).Foto: Priit Simson/Ekspress Meedia
Tartu Maakohus tunnistas teisipäeval Türgi Vabariigi kodaniku süüdi liiklusnõuete ja sõiduki käitusnõuete rikkumises ettevaatamatusest, millega põhjustas Signe Lahteina surma. Kohus mõistis mehele karistuseks 2 aastat vangistust, mille jättis täielikult täitmisele pööramata, kui isik ei pane 3aastase katseaja jooksul toime uut tahtlikku kuritegu.

Lisakaristusena võttis kohus mehelt ära juhtimisõiguse 1 aastaks.

Samal teemal

Kohtuotsuse kuulutamisel märkis kohus, et kokkulepe on seaduslik ning mõistetud karistus vastab kohtupraktikale. Süüdistatav on varasemalt kriminaal- ja väärteokorras karistamata.

Süüdistuse järgi juhtis süüdistatav 2018. aasta 22. märtsi õhtul Jõgevamaal Põltsamaa vallas Tallinn-Tartu maanteel Tartu suunas liikunud autorongi. Autorongi juht valis kiiruse, mis ei arvestanud tema enda vähest sõidukogemust, teeolusid, sõiduki seisundit ja ilmastikuolusid ning kasutas ohu tekkimisel valesid juhtimisvõtteid. Selle tagajärjel kaldus veoauto koos haagisega vastassuunavööndisse, kus põrkas kokku Tartu poolt Tallinna suunas liikunud sõiduautoga Opel Insignia. Sellega rikkus süüdistatav ettevaatamatusest liiklus- ja käitusnõudeid, millega põhjustas sõiduauto juhile eluohtlikud vigastused, mille tagajärjel ta hiljem haiglas suri.

Kohus leidis, et süüdistatav rikkus Tallinn-Tartu-Võru-Luhamaa maanteel sõites mitmeid erinevaid liiklusnõudeid, kuid seda ettevaatamatusest. Kriminaalasjas kogutud tõenditest nähtub, et õnnetuse ajal olid antud teelõigul ilmastiku- ja teeolud keerulised – nähtavus halb ja teekate jäine. Liiklusõnnetuse ajal süüdistatav lubatud kiirust ei ületanud.

Foto: Kaspar Pokk

Süüdistatav on õnnetuse toimumist kahetsenud ja on olnud õiguskaitseasutustele kogu kriminaalmenetluse aja kättesaadav. Kriminaalasjas oli esitatud ka tsiviilhagi, mis hüvitati ennem asja kohtusse jõudmist MTÜ Eesti Liikluskindlustuse Fondi poolt.

Menetluskuluna peab isik tasuma 1923,40 eurot. Kohtuotsus ei ole jõustunud.

Lõuna Ringkonnaprokuratuuri ringkonnaprokuröri Anneli Hinto sõnul mõistis süüdistatav oma teo tagajärge. „Veoautojuht suhtus õnnetusse täie tõsidusega ja mõistis, et tõi oma ettevaatamatusega kaasa väga traagilise tagajärje. Ta ei püüdnud kordagi uurimise ajal menetlusest kõrvale hoida ja aitas sellega kriminaalasja lahendamisele kaasa. Kokkuleppe sõlmimisel võtsime aga eelkõige arvesse rikkumise suurust ja seda, et kuriteoga põhjustati raskeim tagajärg ehk inimese surm,“ ütles Hinto.

„Politsei ja prokuratuuri eesmärk algusest peale oli selgitada põhjaliku uurimisega välja, kuidas õnnetus juhtus, et saaks kriminaalasjas tõhusa lahenduseni jõuda. Veoautojuhilt juhtimisõiguse äravõtmine laieneb kogu Euroopa Liidule ja Eesti kohtuotsusest teavitatakse lisaks Türgit. Seega on prokuratuuri hinnangul kohtu mõistetud karistus autojuhi mõjutamiseks tõhus,“ lisas Hinto.

Õhtuleht, 4. aprill 2018.Foto: Õhtulehe arhiiv

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee