Maailm

„Ma ei tea, kuhu oma liikumisvõimetu emaga pageda!“ Austraalia hiigelpõlengud sunnivad inimesi kodud maha jätma (10)

Toimetas Greete Kõrvits, 11. november 2019 21:38
Südantlõhestav: Austraalia peaminister Scott Morrison (vasakul) üritab lohutada 85aastast härrat, kes jäi äsja kodust ilma.Foto: AFP/Scanpix
Umbes kuus miljonit elanikku Uus-Lõuna-Walesi osariigis valmistub uut päeva vastu võtma lähenevat tuld peljates või selle eest põgenedes. Austraalia metsapõlengud ei näita lõõskavas kuumuses pea mingeid rahunemise märke ja inimestel ei jää muud üle, kui oma lähedased, lemmikloomad ja väärisesemed autosse tõsta ning loota, et tagasi tulles ei pea naasma söestunud varemete juurde.

Põlengutele aitavad kaasa tuhkkuiv ja kuum ilm ning tugev tuul. Mitmel pool peavad inimesed kodu jätma ning tuli ohustab mitte vaid maapaiku, vaid suurlinna Sydneytki. Esmaspäeva hommikul kuulutas osariigi valitsus Uus-Lõuna-Walesis välja eriolukorra. Kohal on sõjavägi, kui inimeste päästmiseks lisajõude vaja peaks minema.

Foto: AFP/Scanpix

Samal teemal

Carolyn Clark on üks neist, kes leidis, et tema väike kodu pole tule vastu piisavalt kindlustatud ja ohutum oleks põgeneda. Kuid Carolyn hoolitseb ka oma eaka voodihaige ema eest, kellega liikumine ja võõrasse kohta minemine on ääretult keeruline.

„Juba tema autosse saamine on väga raske, aga põhimure on leida mingi koht, mis tema vajadustele vastab,“ kurdab Carolyn Austraalia rahvusringhäälingule. „Minu esimene prioriteet on ta kuidagi autosse paigutada, aga pärast seda ma ei teagi, kuhu minna – näiteks haiglasse. Mingisse evakuatsioonikeskusse minek meile ei sobiks.“

Sydney linnaosas Bundeenas elav Britta räägib, et saatis oma koerakesed juba ema juurde ohutusse paika. Tema ise veel kodu maha ei jäta, ent kinnitab, et seda ootama, kuni tulelõõm ükskord ta maja koos tema endaga alla neelab, ta ka kohe kindlasti ei jää.

Hazelbrooki elanik Katie Toohey tunnistab, et temal pole oma maja tule eest kaitsmiseks raha, seega asub ka tema seda maha jätma. Tal on  kodukindlustus ning põgenedes kavatseb ta kaasa võtta vaid oma koera, passi ja muud tähtsad dokumendid, samuti emotsionaalse väärtusega vanad fotod. Saagu ülejäänust siis, mis saab.

Foto: EPA/Scanpix

Austraalia seekordsetes metsatulekahjudes on hukkunud kolm inimest ja hävinud üle miljoni hektari maad. Tulest tekkivad toss ja sudu ohustavad samuti inimeste tervist. Metsapõlengute aeg on Austraalias iseenesest iga-aastane paratamatus, kuid need lähevad järjest hullemaks. Oma osa selles on globaalsel kliimakriisil, ent olulisel määral ka Austraalia ajaloolisel linna- ja maastikuplaneerimisel, sellel, kuidas seal maju on ehitatud, tuletõrje kättesaadavusel jne.

Õnneks näib, et vähemalt Queenslandi osariigi osa põlengutest on juba rohkem kontrolli all. Tuletõrjujatele ei tähenda see aga hetkegi hingetõmbeaega: praegu on ülioluline tule levikut takistada. Teisipäeval on oodata tugevamaid tuuli, mis võib kogu olukorra jälle kontrollimatuks pöörata. Queenslandis möllab eri paigus hetkel 59 tulekahju.

Osa Queenslandi evakueerunud elanikest tohib juba ka kodupaika naasta – tuli on mõnes paigas oma hävitustöö lõpetanud. Need ei ole rõõmsameelsed kojutulemised, vaid täis ahastust ja pisaraid kalli kadunud kodu söestunud jäänuste ees...

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee