Juhtkiri

Juhtkiri | Nõunikud luubi alla (9)

Ohtuleht.ee, 11. november 2019, 19:05
Ütleb vanasõnagi, et tark nõu töö juures teeb vaeva pooleks. Siit edasi võib järeldada, et kehv või omakasupüüdlikest eesmärkidest lähtuv nõu tekitab vaeva vaid juurde, nagu on praegu omal nahal valusalt kogemas maaeluminister Mart Järvik. Nähtavasti on targast nõust puudu ka pärast võimaliku huvide konflikti tõttu kriminaaluurimise alla sattunud Urmas Arumäe taandumist nõunikurollist, sest skandaali lahvatamise järel on Järvik end iga väljaütlemisega aina sügavamale auku kaevanud.

Olenemata sellest, kas Mart Järvikut ootab selle kõige tõttu ees endise väliskaubandus- ja IT-ministri Kert Kingo saatus, on viimase kuu poliitikasündmused selgelt näidanud, et ministri nõuandjaid ei saa käsitleda üksnes parteilise toiduahela loomuliku osana, vaid neilgi on riigi tõrgeteta toimimisel täita oma oluline roll. Nõunike (mitte)sobivus oma ametisse peaks aga selguma tunduvalt varem kui kohtuotsusest.

Kui pakilisi muresid on niivõrd palju – seisame ikkagi valitsuskriisi lävel, kui valitsuskoalitsiooni püsimise hinnaks on ebakompetentse ministri ametis jätkamine, kelle järgmine libastumine paistab olevat vaid aja küsimus –, paistab ministrite nõunike palkamise reguleerimise küsimus pisiasjana. Küllap ei näe ka poliitikud personalivalikutesse sekkumist heal meelel – eriti kui erakonna võtmeisikutel juhtub niigi olema kinnisidee „omadele“ sihilikust ja süsteemsest ärategemisest.

Tihedam sõel on aga eelkõige nende endi huvides, sest nagu oleme korduvalt näinud: nõuniku patud nuheldakse just ministri kaela (ja nende enda omad nagunii). Sestap võtkem kuulda Euroopa Nõukogu korruptsioonivastaste riikide ühenduse soovitust teha nõunikele kohustuslikuks oma huvide deklareerimine ja seada sisse töötamispiirang, mis välistaks nõuniku istumist kahel toolil korraga ja oma mõjuvõimu ärakasutamist vahetult pärast nõunikuametist lahkumist.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee