Poliitika

Politoloog Toomla ei usu, et minister Järviku umbusaldamine läbi läheb (30)

Kristjan Väli, 11. november 2019, 16:03
Rein Toomla. Foto: Teet Malsroos
"Kes on need kuus inimest, kes koalitsioonis hääletavad Järviku umbusaldamise poolt? Võib-olla kaks leitakse, aga kes oleks ülejäänud neli?" küsib politoloog Rein Toomla, kes jälgib hetkel valitsuses toimuvat.

Toomlal ei ole suurt usku sellesse, et minister Järviku umbusaldamine õnnestuks. "Kui aga umbusaldamine kukub läbi, siis tõenäoliselt survestatakse Järvikut ise lahkuma. Ratas nüüd lubas temaga rääkida. Raske öelda, mis edasi võib saada," tunnistab Toomla.

Samal teemal

Kui Ratas palub Järvikul ametist lahkuda või viimane astub ise tagasi, siis mis saab edasi? EKRE esimees Mart Helme vihjas esmaspäeva keskpäeval, et sellisel juhul on valitsusega kõik.

"Mingiks ajaks jääb vähemusvalitsuseks. Kui Ratas just ise ametit maha ei pane, siis on võimalus, et teda umbusaldatakse. Nüüd on küsimus, kuidas minnakse umbusaldamisele välja? Kui väga tahab Reformierakond temast lahti saada? Või hoopis tahab Reformierakond tulla valitsusse Keskerakonnaga? Kui EKRE lahkub, siis tekkiv vähemusvalitsus oleks väga väike ning sellist pole varem ajaloos olnud. See on ju kolmkümmend seitse kohta. Kõige väiksemad vähemusvalitsused, mis meil on olnud, on nelikümmend viis kohta," teab Toomla rääkida.

Politoloogi sõnul võib käesoleva olukorra välja mängida mitmel erineval viisil. "Asjade käik oleneb veel sellest, kui vihased on EKRE saadikud. Ma arvan, et pigem püütakse saavutada vaikiv kokkulepe. Võib-olla proovitakse sotsid valitsusse tõmmata? Aga siis jääksid EKRE ja Refromierakond ühte paati, mida reformikad väga ei tahaks," mõtiskleb politoloog.

Toomla ei usu samas, et EKRE teeks nii ekstreemset sammu, et Järviku lahkudes pakiks ka erakond asjad kokku ning lahkuks valitsusest. Nimelt tekitaks see pingeid riigikogu saadikute hulgas, kes on EKRE ministrite asendusliikmed. "Riigikogus võib tekkida protestivaim, et mida te lõhute valitsust, et laske mul olla siin," toob Toomla välja.

Erakorralised valimised?

Toomla hinnangul on erakorralistest valimistest vara rääkida, sest Ratas on täiesti arusaadavalt huvitatud jätkama peaministrina olenemata sellest, mis tema valitsuspartneritega toimub.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee