Maailm

POLE ILUS, POLE SÕBRALIK: Jaapani ettevõtjad ei luba naistöötajatel prille kanda 

Toimetas Greete Kõrvits, 11. november 2019 17:04
Jaapanlased ei pea prille traditsiooniliselt naiselikeks tarvikuteks.Foto: PantherMedia/Scanpix
Mitmed Jaapani firmad keelavad oma naistöötajatel prille kanda, kirjutab BBC. Põhjuseid on erinevaid, ent siiski näivad tulenevat suuresti samast küsimusest ehk välimusest: küll näib prillidega naine väidetavalt ebasõbralik välja, küll varjavad prillid naise ilusat meiki.

Tegemist on rohkem varjatud keeluga, mida ülemus alluvale pigem omavahelises vestluses kui ülefirmalise ametliku teaadaandega kuulutavad. Selle, et tegemist on küllaltki levinud meetmega, avastasid ja avalikustasid Jaapani naised alles hiljuti.

Jaapani naised, kes sotsiaalvõrgustikes häšštäägi „prillid on keelatud“ jagavad, leiavad, et põhjendused on jamad ning nende taga on ikkagi Jaapani traditsioonilise ühiskonna eelarvamused sellest, milline üks õige naine välja nägema peab. Jaapani kultuuris ei ole prillid nimelt naiselikuks aksessuaariks. Küll aga kohustavad paljud töökohad naisi näiteks kõrge kontsaga kingi kandma. Ranged nõuded naistöötajate välimusele tulenevad kriitikute sõnul sellest, et ühiskond väärtustab naisterahvaid ennekõike ikka ilusa välimuse, mitte tehtud töö eest. 

Kui prille vajav inimene neid mingil põhjusel töö ajal ei kanna, võib see põhjustada probleeme tervisega, ennekõike muidugi silmade ja silmanägemise endaga, kuid samuti võivad tekkida tugevad peavalud ning kehva nägemise tõttu võivad sagedamini juhtuda tööõnnetused. Muidugi võib kanda ka läätsi, kuid kõigile need ei sobi, lisaks on need tihtipeale kokkuvõttes prillidest kallimad.

Samal teemal

07.05.2019
Jaapani minister naistele: tööl kontskingade kandmine on vajalik